-
Kandidátní listina
Lidé Na prvním místě jsou pro nás vždycky lidé a chceme, aby se lidem v Porubě dobře žilo. Chceme zvednout kvalitu každodenního života. Nejde nám o megalomanské projekty, protože věříme, že jediné opravdu smysluplné investice, jsou investice do lidí. Jdeme využít obrovský potenciál, který Poruba má.
Veřejnost bude rozhodovat o svém okolí!
Váš názor nás opravdu zajímá! Podpoříme projekty zapojující občany do plánování a rozhodování radnice jako je participativní rozpočet a zajistíme transparentní průběh hlasování, informovanost občanů, pro co nejkvalitnější výsledky, a hlavně spokojenost obyvatel Poruby. Chceme s lidmi opravdu mluvit. Dáme lidem šanci přímo rozhodovat o svém bezprostředním okolí!
Do čtyř let nebudete muset na úřad fyzicky!
Zrychlíme proces digitalizace služeb radnice. Díky novým technologiím může být radnice otevřena 24 hodin denně 7 dní v týdnu a lidé si mohou vše důležité vyřídit z pohodlí domova. Vše, co jde řešit online, zpřístupníme online, přehledně, srozumitelně. Chceme úřad bez front. Stop papírům a obíhání!
Veřejný prostor je funkční a bezpečný!
Přispějeme k oživení prostor v porubských dvorech a vnitroblocích vybudováním míst k setkávání lidí. Vytvoříme „chill-out zóny“ např. se šachovými a pingpongovými stoly. Každý prostor by měl přirozeně sdružovat sousedy– komunity se společnými zájmy, které jsou vítaným partnerem radnice.
Při hledání neotřelých, funkčních řešení si necháme poradit odborníky z řad architektů a urbanistů!
Dáme Porubě potřebnou péči!
Budeme prosazovat rovné zacházení a aktivně předcházet sociálním problémům. Pro rovnoprávnost je potřeba dlouhodobé řešení, nikoliv nařízení a kvóty. Chceme dlouhodobé nástroje, které pomáhají na cestě ke vzájemnému soužití.
Ve spolupráci s magistrátem budeme nadále podporovat bydlení s prvky Housing First. Rozšíříme nabídku obecního bydlení, ať už formou rekonstrukce bytů, tak investicemi do novostaveb. Budeme spolupracovat formou partnerských projektů a pomáhat se smysluplnou zástavbou soukromých investorů tak, aby byly přínosné pro lidi a porubskou pokladnu (ne pouze pro developery)!
Pirátská politika Máme odvahu vnášet do politiky lidskost a důvěru. Vlastním příkladem měníme politickou kulturu na otevřenou, důvěryhodnou a bez poskvrny. Děláme veřejné věci poctivě, slušně a správně.
Politikům bude vidět pod ruce!
Nové technologie umožňují mnohem větší kontrolu a dohled veřejnosti nad chováním politiků i úředníků. Udržíme jmenovité hlasování rady města, online vysílání zastupitelstva i zveřejňování programů, zápisů a materiálů občanům. Zveřejníme přehled hlasování a účastí zastupitelů. V rámci našich uvolněných politiků budeme prosazovat transparentní jednání, bez střetu zájmu!
Zveřejníme vše, co můžeme, nikoliv pouze to, co musíme!
Rozpočet vždy jasně a srozumitelně odůvodníme, aby lidé věděli, za co obec utrácí a proč. S předstihem budeme informovat o plánovaných větších investicích. Chceme zveřejňovat smlouvy i nad rámec povinností zákona, tedy i smlouvy s hodnotou nižší než 50 000 Kč. Zároveň hodláme zveřejňovat i faktury, které vypovídají o reálných částkách vyplacených na základě smluvních vztahů!
Nové technologie udělají z Poruby chytrý obvod!
Nové přístupy umožňují optimalizaci služeb a podporují efektivitu. S pomocí moderních technologií budeme město řídit projektově a strategicky, na základě jasných dokumentů a dat. Na nich budou postaveny naše priority a plány.
Díky rozšířené službě mobilního rozhlasu vám vše důležité pípne přímo v mobilu!
Společnosti musí být transparentní!
V řídicích a kontrolních orgánech společností samosprávy obvodu budeme preferovat odborníky. Prosadíme obsazování pozic na základě výběrových řízení. Znemožníme neprůhledné hospodaření i vyvádění majetku!
Udržitelnost Každá generace má usilovat o předání společného okolí v co nejlepší podobě. Město a příroda vůči sobě nestojí v protikladu, jak se nám snaží namluvit konzervativci. Naopak. Jejich vzájemný soulad zvyšuje blahobyt obyvatel a kvalitu života ve městech. Chceme obvod otevřený lidem, aby náš veřejný prostor byl příjemným místem pro trávení volného času a nebyl jen plný dopravního ruchu. Více zeleně, méně smogu a koncepce, která město udělá přívětivějším pro volnočasové aktivity.
Vytvoříme nový klimatický plán!
Součástí našeho klimatického plánu budou adaptační opatření na klimatickou změnu. Při revitalizaci veřejného prostoru budeme věnovat pozornost zeleni s cílem ji prioritně zachovat a rozšířit. Vedle výsadby zeleně budeme umísťovat mlžítka a vodní prvky, abychom ochlazovali město. Zaměříme se také na elektromobilitu, protože konec spalovacích motorů se blíží a je třeba vybudovat úplně novou infrastrukturu pro nabíjení automobilů. S nabíjecími stanicemi budeme počítat při regeneraci sídlišť!
Doprava může být udržitelná!
Mnohem větší prostor plánujeme dát přirozenému pohybu. Tedy chůzi a také jízdě na kole.
Dopravovat se udržitelně musí být pohodlné a bezpečné. Zaměříme na bariéry ve veřejném prostoru. Bezbariérovost komunikací je pro nás prioritou a musí se n ani myslet při každé rekonstrukci ulice, a to nejen na papíře!
Udržitelné zdroje energie!
Připravíme město na komunitní energetiku, podpoříme budování solárních panelů a dalších alternativních zdrojů energie s cílem snížit náklady a energetické nároky.
Vysoké ceny energií hodláme vyřešit snižováním energetické náročnosti budov spravovaných obcí (školy, úřady, nájemní byty), zodpovědnost za budoucnost promítneme do systematického snižování uhlíkové stopy.
Zastavíme světelný smog!
Prosadíme úspornější osvětlení šetrnější k přírodě, proto aby se nejen nám lépe spalo, ale uleví to i peněžence. V rámci úspory energie bychom v méně frekventovaných místech nasadili smart lampy veřejného osvětlení, upravíme lampy veřejného osvětlení tak, aby svítily dolů a ne nahoru. U nového veřejného osvětlení zajistíme možnost nabíjení elektromobilů a elektrokol.
Vzdělávání Chceme ve společnosti více ohleduplnosti. Chceme spolu umět mluvit. Chceme lidi, kteří se zajímají o své okolí a přichází s novými nápady. Chceme nižší kriminalitu a vyšší volební účast. Investujme proto do vzdělávání – tvořme školy a prostředí plné důvěry, komunikace, spolupráce, bezpečí, kde je cílem rozvinout potenciál každého jednotlivce.
Chceme zdravé klima ve školách!
Zajistíme financování tzv. well-beingu (prostředí dobré atmosféry) nejen pro žáky, ale i pro učitele a další zaměstnance školy. Prosazujeme kvalitní a kulturní stravování ve všech školních jídelnách. Hodláme pokračovat v transparentním výběru ředitelů jako pedagogických lídrů, v rozvoji školních poradenských pracovišť, získávat zpětnou vazbu dětí, rodičů a pedagogů a pracovat s ní!
Na vzdělávání se nemůže šetřit!
Víme, že správa budovy školy stojí opravdu hodně peněz. Navrhujeme proto navýšit finanční prostředky v této oblasti tak, aby zbyl dostatek prostředků také na nákup učebních pomůcek a rozvoj školních projektů obtížně financovatelných z krajských peněz. Zaručíme, že prostředky určené do škol nebudou v rámci rozpočtu využity v jiných kapitolách!
Podpoříme pohyb dětí!
Budeme systematicky rozvíjet pohybovou gramotnost a pozitivní vztah k pohybovým aktivitám ve školách. Dokončíme síť školních víceúčelových hřišť otevřených veřejnosti, dětských a workoutových hřišť, v rámci center volného času chceme vytvářet „sportovní niky“ umožňující cvičit jógu, hrát pétanque nebo šachy a tyto aktivity organizovat a metodicky vést. Rozhýbeme Porubu!
Vzdělávání není jen škola!
O kultuře je třeba přemýšlet jako o jedné z forem vzdělávání, o prostoru pro sociální interakci a relaxaci (zábavu) příznivě ovlivňující duševní zdraví. Budeme podporovat rozmanitost kulturních aktivit a akcí tak, aby si každý našel to své. Nechceme rozhodovat o podpoře či nepodpoře kulturní činnosti na základě vlastních preferencí, ale s cílem zajistit širokou nabídku akcí v rámci různých forem umění, ať je to hudba, divadlo, tanec, výtvarné či vizuální umění.
Pomůžeme vám s organizací a realizací sousedských slavností nebo jiných vašich aktivit a nápadů. Vraťte s námi do ulic Poruby život!
-
Kandidátní listina
Strategické řízení obvodu Městský obvod potřebuje „jízdní řád“, kterým se bude řídit v následujících letech. Máme strategický plán, který však kvalitativně potřebuje posunout a hlavně se musí naplňovat. Stále nám chybí cesty ke krátkodobým cílům a dlouhodobě nastavené financování. Právě finance a správné nakládání s nimi umožní realizovat investice v dlouhodobém horizontu; dobře plánované úvěry či zakládání fondů pro výkup pozemků či nemovitostí a hledání dalších cest k získání finančních prostředků je receptem na plnění plánů v delším časovém horizontu. Chceme pokračovat rovněž ve funkčním čerpání dotací.
Chceme zpracovat koncepci dopravy, která nám ukáže veškeré problémy v obvodu, nejen ty spojené s parkováním. Zveřejníme strategické plány rozvoje zeleně, aby byla informována i veřejnost.
Pasportizace místních komunikací bude rovněž i v online podobě a s jasným plánem oprav chodníků. Zrealizujeme ve spolupráci s Městským ateliérem prostorového plánování analýzu volných a nevyužívaných ploch a budeme řešit jejich další využití.
Zlepšíme projektové řízení, aby se projekty vyvíjely komplexně.
headline Pirátský program pro Jih 2022 tag h2 style head-alt-md align auto
Doprava a běžná údržba obvodu Na kole bez bariér
Městská cyklistika je žhavým tématem posledních let. Jih je velký a cyklostezky stále nedostačují. Chceme řešit s městem a Městským ateliérem prostorového plánování investice tak, aby cyklotrasy měly smysl, vedly správným směrem, navazovaly a aby cestování do centra, Poruby či na Slezskou Ostravu patřilo k bezpečnému způsobu dopravy. Budeme preferovat samostatnou infrastrukturu pro kola. Zasadíme se o vybudování pěší a cyklistické lávky přes řeku Ostravici v místě vyvěrání solanky a vytvoříme další propojení s již stávající páteřní cyklostezkou na druhé straně břehu řeky. Zároveň budeme hledat cesty, jak tímto způsobem dopravy lépe propojit Jih a Slezskou Ostravu. Místo častého sesedání z kola upřednostňujeme rychlou a efektivní cestu k cíli.
Chceme v obvodu větší podporu sdílených kol. Budeme věnovat větší péči o stanoviště, zasadíme se o lepší návaznost na MHD a další návazné kroky.
Zaparkuji chytře pomocí senzorů
Vytvoříme mobilní aplikaci, která vás jednoduchým způsobem dovede na volné parkovací místo. Nebudete muset minuty projíždět sídlištěm a hledat volnou parkovací plochu. Sběrem a vyhodnocením dat zjistíme, které místo je pro tento pilotní projekt nejvhodnější a poté jej rozšíříme i do dalších lokalit. Data nám také mohou pomoci s dalšími úpravami parkování podle chování provozovatelů aut.
Chceme četnější spoje MHD na Jihu
Budeme partnerem dopravního podniku a ohlídáme změny jízdního řádu, aby se myslelo na potřeby našeho obvodu. Chceme pracovat na dopravní obslužnosti Jihu tak, aby už nenastaly situace jako bylo omezení linek tramvají č. 7, 17, 3 nebo 11. Chceme také zvýšit četnost některých spojů, např. linky 78. Podporujeme navýšení bezbariérové dopravy. Máme zde totiž mnoho seniorů, rodičů s malými dětmi a osoby s omezenou pohyblivostí. Samozřejmostí je podpora klimatizovaných tramvají. Cestování z obvodu po Ostravě MHD musí být maximálně pohodlné a rychlé.
Dopravní uzly nemají být zamotané
Naším dlouhodobým cílem je propojení ulice Moravské. Objíždění kolem pneuservisu patří k nejbizarnějším situacím v obvodu. Také chceme dotáhnout do zdárného konce rekonstrukci ulice Podhájí, která je nutnou spojnicí mezi Bělským lesem a Dubinou. Odstraníme plot u Penny marketu na Dubině a najdeme dopravní řešení, které situaci v dané lokalitě zlepší a umožní bezpečný pohyb chodců i cyklistů. Rovněž budeme s dalšími aktéry řešit kolabující dopravní situaci při akcích odehrávajících se na Městském stadionu Ostrava či v Ostravar aréně. Zvýšíme bezpečnost přechodů pro chodce.
Koordinace stavebních prací
Pečlivým plánováním a koordinací se správci inženýrských sítí zajistíme, aby se nestalo, že opravíme chodník a za dva měsíce jej bude nutné rozkopat kvůli plánované opravě potrubí nebo jiné sítě. Dostaneme síťaře k jednomu stolu!
headline Pirátský program pro Jih 2022 tag h2 style head-alt-md align auto
Kultura Chceme podporovat pestrou škálu kulturních aktivit a akcí pro všechny věkové kategorie. Připravíme a v dlouhodobém horizontu zajistíme technickou podporu míst ve veřejném prostoru pro pořádání kulturních a jiných akcí. Nemáme jen náměstí, ale spoustu zajímavých lokalit, které si zaslouží pozornost. Tu také zaměříme na místní umělce - kapely, výtvarníky, fotografy a budeme je podporovat a spojovat do umělecké komunity obvodu. Zasadíme se o setrvalý rozvoj naší organizace Kulturní zařízení Ostrava-Jih a připravíme podmínky, aby byla kulturním lídrem Ostravy-Jihu. Budeme hledat prostor a zároveň spolupráci v soukromém sektoru, aby na Jihu vznikly podniky, které dosud chybí - tj. podniky ve stylu Dock a Etáž. Na náměstí Ostrava-Jih založíme oficiální Galerii pod střechou, kde se budou potkávat různé typy výstav a umění.
Veřejný prostor má být kulturní, proto vytvoříme koncepci Péče o umělecká díla a v rámci investic budeme mít na paměti zkrášlení veřejného prostoru novými díly.
Začínající tvůrce chceme podpořit v hledání vhodných prostor pro zkušebny a ateliéry. Podpoříme pouliční umění (koncerty i divadla).
headline Pirátský program pro Jih 2022 tag h2 style head-alt-md align auto
Veřejné služby Bydlení
Budeme pokračovat v modernizaci bytového fondu. Byty, u kterých to bude možné, proměníme v bezbariérové bydlení, aby v nich mohli bez obav bydlet i senioři a hendikepovaní.
Zavedeme mechanismy, které zajistí kvalitní kontrolu rekonstrukci bytů a další oprav, abychom nepřebírali fušerskou práci.
Pro nejohroženější skupiny obyvatel pro překonání těžkých životních situací zajistíme dostupné bydlení ve vyhrazených bytech. Ze strany obvodu uděláme maximum pro to, abychom zde přivedli nové zubaře, lékaře, učitele a další potřebné profese formou nabídky bydlení v obecních bytech.
Sociální oblast a zdravotnictví
Rozšíříme službu Senior expres
Chceme snížit věkovou hranici seniorů ze 77 na 70 let a zavést službu také pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P. K výhodám městského života patří i dobrý přístup k veřejné dopravě, který se ale netýká všech seniorů a všech držitelů průkazu ZTP (zvlášť těžké postižení) a ZTP/P (zvlášť těžké postižení s průvodcem). Služba zmenší jejich závislost na lidech z okolí, umožní jim vést aktivnější život a pohybovat se po městě i za nepříznivého počasí. Větší mobilita, možnost pěstovat bohatší sociální kontakty a vyřídit si své záležitosti sám se pozitivně promítnou do psychické stability a pohody klientů.
Nabídka vhodných prostor prioritně pro poskytovatele sociálních služeb
Ostrava-Jih je nejlidnatějším obvodem Ostravy, jedná se převážně o rezidenční zástavbu a podpora poskytovatelů sociálních služeb je pro náš obvod nesmírně potřebná. Nabídka sociálních služeb na Jihu je dobrá, služby mají zájem u nás působit, ale často se potýkají s nedostatečnými prostorami, které jim neumožňují rozvoj a navýšení kapacity klientů. Chceme tedy, aby v případě, když se obvod rozhodne pronajmout nebo prodat nebytový prostor, či pozemek, aby byl tento nejprve nabídnut sociálním službám působícím v obvodě.
Zlepšení informovanosti o nabídce sociálních služeb
Na webových stránkách našeho obvodu poskytneme přehledné a průběžně aktualizované informace o sociálních službách, které v našem obvodě působí, o jejich nabídce služeb a kontaktní informace. Tyto informace bude schopno poskytnout i Informační centrum Ostrava-Jih.
Podpora produktů a služeb nabízených sociálními službami
Řada organizací poskytujících sociální služby v našem obvodě poskytuje prostřednictvím svých klientů různé služby, či vyrábí výrobky. Chceme tyto služby a produkty propagovat a podporovat, ať už bezplatným prostorem k jejich prezentaci a prodeji na akcích pořádaných naším městským obvodem (vánoční a jiné trhy atd.), nebo vlastním nákupem např. cateringu a drobných dárků pro akce pořádané městským obvodem.
Zavedení pozice sociálního koordinátora
Sociální koordinátor by měl aktivně komunikovat se sociálními službami působícími v našem obvodě a být styčnou osobou pro tyto organizace. Bude zodpovědný za aktualizaci seznamu sociálních služeb a jejich nabídky na webových stránkách obvodu, zajistí jejich propagaci na sociálních sítích a médiích městského obvodu, bude shromažďovat potřeby sociálních služeb a zpětnou vazbu na jejich práci. Tyto informace pak bude pravidelně předkládat Sociální komisi rady pro jejich vyhodnocení a následná doporučení radě městského obvodu. Bude také na našich webových stránkách, sociálních sítích a Jižních listech informovat o různých typech příspěvků, kdo na ně má nárok a kde občané získají pomoc s jejich vyřízením.
Zvýšíme finanční stabilitu sociálních služeb
Zavedeme víceletý dotační program pro sociální služby, který jim zvýší finanční stabilitu.
Stárnutí obyvatelstva
I když si to možná nechceme přiznat, náš obvod pomalu stárne. Proto podporujeme výstavbu domů s pečovatelskou službou. Našim cílem je ulehčit život v domácím prostředí většímu množství seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním, kteří kvůli svému věku, chronickému onemocnění nebo zdravotnímu postižení potřebují pomoc druhé osoby, ale nevyžadují komplexní péči. Chceme jim umožnit vést samostatný život ve vhodných podmínkách. Chceme také podporovat sociální služby, které našim seniorům umožní vést co nejdéle plnohodnotný život ve svém domácím prostředí.
Bezbariérovost
Lepší přístup pro všechny! I dva malé schody mohou být pro lidi obrovský problém a některé bariéry jim úplně zamezí ve vstupu do budovy. Netýká se to jen vozíčkářů, ale taky maminek s kočárkem, seniorů, zrakově postižených i lidí po úrazech. Nemusí jít přitom o úraz závažný a dlouhodobý, v podobné situaci se může ocitnout i jinak pohyblivý člověk se zlomenou nohou. Proto chceme všem tyto situace usnadnit a v našem obvodu budeme prosazovat co nejvíce bezbariérových přístupů a míst. Mimo ulehčení mobility to také povede k samostatnosti a k tolik potřebné integraci znevýhodněných osob. Proto budeme aktivně spolupracovat s organizacemi, které provádějí mapování přístupností objektů, zastávek atd. pro hendikepované osoby, tyto informace budou vkládány do již existující mapy přístupnosti na mapovém portálu Statutárního města Ostrava a budeme z nich vycházet pro zlepšení situace s bezbariérovosti našeho obvodu.
Zmapování potřebnosti sociálních služeb na Jihu
Provedeme mapování potřebnosti sociálních služeb na Jihu, tak abychom mohli kvalitně a efektivně plánovat jejich rozvoj a podporu v rámci strategického plánu našeho obvodu.
Zdravotnictví
Chceme zlepšit infrastrukturu zdravotnických služeb - lékařů, lékáren a jiných zdravotnických zařízení, např. vykupováním nebytových prostor, jejich úpravu a nabízet je nedostatkovým profesím. Budeme hledat vhodnou lokalitu pro výstavbu nové polikliniky a nabízet prostor investorům.
Rodinná politika
Navážeme úzkou spolupráci s magistrátem města v rodinné politice a jeho programu Fajnova rodina.
Bezpečnost a prevence kriminality
V oblasti bezpečnosti obvodu se zaměříme zejména na oblast prevence, neboť ta je dlouhodobě účinnější a levnější než řešení již nastalých problémů. Se zapojením odborníků na sociální práci a pracovníků charitativních organizací se zaměříme na činnost s rizikovými a zranitelnými skupinami obyvatel našeho obvodu, čímž zamezíme vzniku a rozšiřování negativních sociálních jevů.
Zneužívání návykových látek a související patologické jevy chceme řešit jak důkladnou preventivní prací s žáky ve školách, tak i podporou terénní práce v zasažených lokalitách. Stejně tak chceme i úzkou spoluprací s Městskou policií Ostrava, Policií České republiky. a organizacemi, které se zabývají prevencí a léčbou drogově závislých.
Zaměříme se na prevenci domácího násilí a zároveň budeme aktivně pomáhat jeho obětem. Prověříme způsoby, jakými by městský obvod mohl převzít kontrolu nad problematickými ubytovnami, a také se pokusíme zabránit vzniku nových ubytoven na našem území. Zároveň změníme systém sociálního bydlení v duchu filozofe HOUSING FIRST tak, aby ubytovny nebyly posledním a jediným řešením bytové situace sociálně zranitelných obyvatel a ti měli lepší šanci na důstojné životní podmínky a začlenění do společnosti.
Dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí poskytneme kvalitní volnočasové vyžití prostřednictvím dotovaných kroužků, sportovního vyžití a obdobných aktivit.
Ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje, městem a dalšími partnery prověříme a kapacity civilní ochrany pro obyvatele našeho obvodu.
headline Pirátský program pro Jih 2022 tag h1 style head-alt-md align auto
Otevřené město Komunikace a spolupráce s občany je pro nás prioritou. Budeme pravidelně a transparentně informovat o tom, co se na Jihu děje např.: o rozsáhlých investicích, velkých prodejích či plánovaných stavbách. Chceme být s občany partnery. Váš názor nás zajímá.
Všechny významné investice budeme veřejně projednávat s obyvateli. Vaše návrhy a názory jsou důležité a při realizaci investic budou zohledňovány.
Budeme pokračovat v elektronizaci úřadu. Všechny poplatky, u kterých to bude možné, umožníme, aby šly provádět online. Budeme pracovat na využití Portálu občana. Zavedeme rozklikávací rozpočet až na fakturu a sjednotíme informace v účetnictví, aby nám nebyl každoročně vyčítán nesoulad v auditních zprávách.
Tam, kde to bude možné, budeme preferovat digitální stavební deník, do kterého budou moci nahlížet občané. Budeme transparentní ve všech krocích, které provádíme.
Uděláme interaktivní mapu s přehledem plánovaných investic, kde budou dostupné i jejich dokumentace. Vytvoříme také mapu, kde naleznete, kdo za jaký chodník či trávník při celoroční údržbě odpovídá, včetně rychlého kontaktu na odpovědnou osobu. Zpřístupníme nejrůznější data, jako jsou například databáze majetku a jejího stavu veřejnosti.
Připojíme se k Místní Agendě 21, což je nástroj pro strategické plánování a pro zapojování obyvatel. Budeme skrze MA21 společně s občany podporovat udržitelný rozvoj obvodu. Participativní rozpočet zapracujeme do strategického plánování tak, aby se stal součástí rozvoje obvodu.
Budeme podporovat dobré sousedské vztahy a komunitní život na sídlištích pořádáním akcí ve vnitroblocích. Pomůžeme vám uspořádat vlastní akce; pomůžeme radou, pokud to bude možné, tak zapůjčením mobiliáře i propagací.
Budeme pokračovat v dotační podpoře obyvatel na vybudování předzahrádek na obecních pozemcích.
Přesuneme Vánoce i k vám na sídliště, abychom posilovali sousedskou pospolitost a vytvořili prostor pro vánoční aktivity obyvatel a škol.
Uděláme společně s občany plán na revitalizaci celých sídlištích bloků v jednotlivých částech našeho obvodu. Zabývat se budeme městským mobiliářem, jako jsou lavičky koše, ale i zelení, chodníky či parkováním. Nezapomeneme ani na dětská hřiště a místa ke sportu. Chceme jasné a dlouhodobé plánování.
Radnice nemusí být místo, kam občané chodí jen něco vyřizovat. Budeme podporovat poradenskou činnost radnice v nejrůznějších životních situacích. Nejste na vše sami. Využijeme také naplno zastupitelský sál na radnici. I pro vás tato vybavená místnost může sloužit. Vítáme vaše nejrůznější přednášky, školení či workshopy pro veřejnost.
Budeme podporovat lokální firmy pořádáním školení, jak na veřejné zakázky. Chceme zvýšit počet lokálních firem pracující s obvodem. Ukážeme vám jak na to!
headline Pirátský program pro Jih 2022 tag h2 style head-alt-md align auto
Veřejný prostor a územní rozvoj Využijeme data Městského ateliéru prostorového plánování (MAPPA) a budeme pracovat s mapou zastavitelných ploch a poté definovat, jak s nimi nakládat i ohledem na strategický plán. Stěžejním orgánem pro veškeré investice obvodu bude hrát MAPPA. Budeme vždy dbát na to, aby se akceptoval odborný názor a doporučení. Zásadní prodeje pozemků a nemovitostí budou tedy s ním konzultovány. Budeme s investory diskutovat potřeby obvodu.
Budeme dohlížet na regulaci reklamního smogu a budeme podporovat podnikatele dotacemi na zlepšení vizuálu provozoven. Při rekonstrukcích a nových stavbách budeme preferovat architektonické a výtvarné soutěže, např. mezi lokalitou Kotvy a kostelem sv. Ducha.
Budeme jednat s majitelem Bytprůmu na Výškovické ulici o odkupu nemovitosti. Dnes je to hnízdo kriminality. V dalším kroku nabídneme pozemek potenciálnímu investorovi. Vzniká zde Městečko bezpečí, které bude hlavně dětem vysvětlovat činnost bezpečnostních složek a nechceme, aby byly ohroženy přítomností takového nebezpečného místa.
Obnovíme vodní prvky tam, kde to bude možné a nezapomeneme na jejich umístění či zavádění při rekonstrukcích veřejných prostranství.
headline Pirátský program pro Jih 2022 tag h2 style head-alt-md align auto
Školství Podporujeme kontinuitu vedení škol na základě dlouhodobých výsledků a plnění strategické vize rozvoje školy. U nových výběrových řízení prosazujeme transparentní a apolitický výběr ředitelů škol tak, aby školy vedli pedagogičtí lídři, pod jejichž vedením školy připraví naše děti na budoucí život.
Budeme iniciovat spolupráci rodičů, učitelů a samosprávy v rámci školských rad. Budeme podporovat aktivní rodiče, kteří mají zájem o činnost ve školských radách. Budeme jim aktivně naslouchat a hledat s nimi prostor pro další zlepšení vzdělávání v našem obvodě.
Podpoříme školní poradenská pracoviště tak, aby na našich školách mohli v co největší míře pracovat školní psychologové, speciální a sociální pedagogové a dostatek asistentů pedagogů. Zároveň budeme dále rozvíjet systém kariérového poradenství na našich základních školách.
Budeme pracovat na další podpoře nadaných dětí, zároveň budeme hledat prostředky na další podporu dětem ze sociálně slabých rodin. Rádi bychom rozšířili nabídku vzdělávání v našem obvodu také o alternativní formy vzdělávání.
Půjdeme cestou digitalizace a snížení administrativy. Ve spolupráci s odborem školství a kultury se pokusíme ředitelům a školám usnadnit běžnou administrativu. Zasadíme se o méně papírování tak, aby se školy místo administrativy mohly věnovat kvalitě výuky.
Jsme pro integraci a adaptaci dětí příchozích z válečného konfliktu na Ukrajině do běžných tříd. Kapacity škol i potřeby pedagogických pracovníků však musí být nastaveny tak, aby jejich příchod neměl negativní dopad na české děti.
Budeme dále podporovat investice do oprav všech budov mateřských a základních škol v našem obvodě.
Ve spolupráci s Magistrátem města Ostravy budeme pracovat na dalším zkvalitnění přípravy jídel ve školních jídelnách.
Rádi bychom také rozšířili nabídku vzdělávání pro dospělé v našem obvodu o osvětové a tematické přednášky.
headline Pirátský program pro Jih 2022 tag h2 style head-alt-md align auto
Volný čas a sport Ostrava-Jih jako největší obvod si zaslouží svůj bazén. Zaměříme se na jeho výstavbu.
Podporujeme kluby bez diskriminace na základě druhu sportu, pohlaví sportovců či oblíbenosti jednotlivých disciplín, ať jsou malé či velké. S námi budou mít všichni rovné šance. Dotáhneme rekonstrukci Sportovní haly na Dubině.
Podporujeme projekt otevřená hřiště, aby školní sportoviště byla využívána veřejností.
Budeme rozvíjet síť veřejných sportovišť tam, kde chybí, na základě jasného plánu, ne známostí a lobbingu.
Preferujeme výstavbu sportovišť u škol.
Zaměříme se také na rekonstrukci školních hřišť, aby odpovídaly potřebám žáků i veřejnosti.
Podporujeme vznik workoutů a venkovních sportovišť, pumptracků a bikrosových tras, aby bylo sportování dostupné všem. Příkladem je např. pumptracková dráha na Dubině nebo rozvoj skateparku ve Výškovicích. Sportování dětí je pro nás důležité a zapojíme do zábavného pohybu i děti, které běžně nesportují, a to například v projektu Ostravské sportovní hry.
Budeme podporovat sport seniorů, handicapovaných i amatérský sport.
Vytvoříme interaktivní mapu sportovišť a hřišť na Jihu včetně informací o přístupnosti a zaměření.
headline Pirátský program pro Jih 2022 tag h2 style head-alt-md align auto
Podnikání Budeme realizovat plán pronájmů nebytových prostor dle lokality a potřebnosti, předem stanovovat pravidelně kritéria výběru, více propagovat prostory k pronájmu, nejen na úřední desce.
Místní podnikatele se budou moci zaregistrovat na speciálním webu s možností oborového třídění, vyhledáváním a hodnocením zákazníků, který bude aktivně propagován. Podpoříme tak z iniciativy obvodu možnosti prezentace lokálních obchodníků.
Podpoříme místní podnikatele a obchodníky různými akcemi a také při tvorbě produktů a služeb, které budou kvalitní alternativou k těm, nabízených nadnárodními řetězci. Občanům tím dáme příležitost projevit svůj lokální patriotismus při rozhodování, kde nakoupit.
Našim cílem je propojit podnikatele se zákazníky i na jiné bázi než jen na té komerční, prostě vzájemná podpora mezi sousedy dokáže udělat divy nejen v popularitě místního podnikání, ale následně i při lokální zaměstnanosti a tedy povede ke spokojenosti všech.
Podporu podnikání chceme realizovat také formou vzdělávacích seminářů ohledně marketingu, daní a dalších oblastí podnikání.
Změníme charakter Slezského rynku a budeme pořádat akce, které podpoří místní podnikatele. Lokální podnikání podpoříme rovněž odběrem dárkových předmětů, např. pro akce vítání občánků nebo významná životní jubilea.
headline Pirátský program pro Jih 2022 tag h2 style head-alt-md align auto
Životní prostředí Chceme na Jihu volně dýchat
Průmyslová zóna v Hrabové možná nabízí pracovní místa, zároveň se zde však nacházejí podniky, které generují svou výrobou zápach. Budeme tlačit na magistrát a kraj, aby se danou věcí zabýval a zároveň budeme ve Sněmovně přes naše zástupce řešit legislativní změny a metodiky, které umožní zápach postihovat. U nově vznikajících zón budeme chtít jednat s majiteli či potenciálními kupci o tom, aby zde stály primárně sklady a administrativa, nikoliv výroba, která by hrozila zápachem. Zároveň chceme intenzivně řešit např. dopravní napojení MHD, cyklostezkami i autem.
Halda Hrabůvka jako místo pro relaxaci
Vyzdvihneme uhlím potlačenou důlní vodu, kterou dnes bezúčelně vyléváme do řeky Ostravice. Voda má celoroční teplotu 26 stupňů Celsia a dá se využití například k vybudování rekreačních venkovních lázní či arboreta, vytápění nebo zimní údržbě, a to díky vysoké slanosti vody. Dokázali bychom si představit takové lázně na Haldě Hrabůvka.
Chceme vstoupit do jednání s majiteli pozemků a s dalšími aktéry a využít toto naše podzemní ostravské moře pro dobrou věc.
Šetrný přístup k městské zeleni
Vždy budeme hledat cesty, jak se lépe starat o naši zeleň. Prioritou je pro nás obecně rozvoj organizace Technické služby, kam je potřeba více investovat peníze a shánět odborníky, aby se tato organizace zvládla starat o co nejvíce míst v obvodu a zastala mnoho odborných činností. Např. i o zeleň, kdy kosení a zálivky patří mezi často diskutovaná témata. Podporujeme vznik komunitních kompostérů, květinových louček, důkladnější pasportizaci zeleně, budeme klást důraz na zadržování vody. Sucho je a bude stále problém. Zasadíme se také o šetrné sečení trávy s ohledem na hmyz a včelstvo ve městě.
Budeme podporovat podrobnější dozor dendrologů na stav stromů.
Budeme podporovat osazení alejí a květinových záhonů, tam kde to bude možné. Budeme dostávat inženýrské sítě mimo zelené plochy, abychom při jejich rekonstrukci nezasahovali do zeleně.
headline Pirátský program pro Jih 2022 tag h2 style head-alt-md align auto
-
Kandidátní listina
Zlepšení občanské vybavenosti Zlepšení občanské vybavenosti
Na Slezské nám chybí základní občanská vybavenost, která by odpovídala standardu 21. století. V porovnání s ostatními obvody Ostravy je zde výrazně méně služeb pro občany, jako jsou obchody, restaurace nebo kavárny. Špatně dostupné jsou také sociální služby jako nízkoprahová centra apod. Rodiče nejmenších dětí si stěžují na absenci kvalitních školek a škol a své děti raději přihlašují jinam. Naproti tomu na Slezské přibývají stále nové a nové byty aniž by se k tomu plánovala potřebná infrastruktura. Pokud nechceme mít ze Slezské jen obří ubytovnu, musíme lidem vytvořit podmínky pro jednodušší život tak, aby kvůli základním potřebám nemuseli jezdit daleko a ušetřený čas mohli raději strávit s rodinou či přáteli.
- Vytvoříme pobídky pro obchodníky, živnostníky.
- Podpoříme investice do různorodých sociálních služeb.
- Podpoříme investice do kvalitního vzdělání i pro nejmenší děti.
Podpora volnočasových aktivit
V neposlední řadě chybí na Slezské místa, kde by místní mohli trávit volný čas, setkávali se s přáteli nebo jen prostě odpočívali někde na lavičce. Vždyť tady nemáme ani jedno klasické náměstí, kde by se lidé o víkendu sešli na trzích, popovídali si, dali kafe.
- Chceme proto vytvořit veřejná prostranství, kde by se přirozeně potkávali místní lidé.
- Nastartujeme trend úspěšných evropských měst podporující komunitní život.
- Plánovat víceúčelové investiční projekty, nikoli jen hasit jeden konkrétní problém.
Ochrana životního prostředí Ochrana životního prostředíZachování zeleně, kde to jen jde!
- Podpoříme dokončení dostavby kanalizace na Slezské, a to jak vzhledem k životnímu prostředí, tak pro zlepšení komfortu bydlení, protože se tu historicky potýkáme s nelegálními trativody, nedostatečným vyvážení žump.
- Rozšíříme síť odpadkových košů - chceme čistější veřejná prostranství, která v některých turisticky oblíbených lokacích na Slezské naprosto chybí.
Spolu se změnou klimatu jsou stromy ve městě čím dál potřebnější, proto je třeba dbát na strategické zachování zelených ploch jak u stávající, tak nově plánované zástavby. Je potřeba průběžně vysazovat stromy a plánovat desítky let dopředu.
- Průběžná výsadba je koncept, kdy za každý pokácený strom vysadíme nový.
- Ve starých výsadbách se mají průběžně dosazovat stromy v konceptu nikdy nekončící aleje, kde nové stromy dorůstají až ve chvíli, kdy nemocný či příliš starý strom musí jít k zemi.
- Zeleň, to nejsou jen stromy, ale také keře a trávníky!!!
- STOP chemikáliím - lidem ani přírodě neprospívá používání chemie při čištění chodníků.
Umožníme zdravý a bezpečný pohyb po městě Podpora pěší a cyklodopravy v rámci obvoduPodpora rekreačního sportu pro obyvatele
- Propojíme obvod pěšími zónami a cyklostezkami a napojíme je i na ostatní obvody. Pro podporu spojení s ostatními částmi města postavíme pěší a cyklistickou lávku přes Ostravici. Tímto se obyvatelé Slezské dostanou bezpečně pěšky nebo na kole do středu města, projdou se do Vítkovic, na Jih.
- Máme vizi spojovat turisticky zajímavá místa od Antošovic přes Heřmanice, Haldu Emu až po Kunčice.
- Podpoříme sdílená kola, aby došlo k navýšení počtu cyklostojanů.
- Využijme rekultivovaných oblastí, které tu máme jako pozůstatky těžby a přetvořme je na místa pro aktivní odpočinek, v budoucnu by se mohlo jednat například o Haldu Heřmanice.
- Podpoříme vznik venkovních tělocvičen.
- Podpoříme vznik dalších hřišť pro děti a mládež.
Zapojení chytrých technologií do fungování obvodu Zapojení chytrých technologií do fungování obvodu
Podpoříme instalaci chytrých technologií pro zlepšení každodenního fungování města
- Prosadíme instalaci odpadkových košů a podzemních kontejnerů, které samy upozorní na to, že jsou plné.
- Zavedeme chytře řízené pouliční osvětlení, přizpůsobující se aktuálním světelným podmínkám.
- Vybudujeme dobíjecí stanice pro vaše elektrovozidla.
- Zavedeme systémy chytrého parkování - přes aplikaci zjistíte dostupnost parkování v lokalitě.
-
Kandidátní listina
Vzdělání a volný čas Kvalitní vzdělávání je jednou z nejdůležitějších věcí v životě člověka, a proto budeme vytvářet podmínky pro rozvoj naší Základní školy Generála Janka, aby odpovídala vzdělávání pro 21. století. Zásadní je také co se týče školství spolupráce s městem a jinými obvody.
Nezapomínáme také na rozvoj jeslí a mateřských školek v našem obvodu takovým způsobem, aby byly dostatečně vybaveny a disponovaly dostatkem míst pro děti a pomohly tak rodičům skloubit rodinný a pracovní život.
Důležitý je pro nás rozvoj sportovních aktivit občanů všech věkových kategorií. Proto podpoříme otevření sportovišť u Základní školy Generála Janka pro potřeby občanů po skončení vzdělávacího procesu, výstavbu skateparku, bikrosové dráhy či větší a dostupnou nabídku sportovních aktivit jak pro děti, tak pro seniory.
Součástí našeho programu je i podpora rozmanité kulturní nabídky široké škály forem umění.
Budeme podporovat činnost místních spolků a sdružení či tvorbu komunitních míst, jakým je třeba městská zahrada.
Transparence, otevřená radnice, ekonomika Z důvodu obnovení důvěry v radnici je nutné vykonat audit finančních toků, abychom mohli začít od čistého stolu a dívat se s klidem do budoucna.
Výběrová řízení, architektonické soutěže, zveřejňování dokumentů jsou pro transparentní řízení radnice samozřejmostí.
Občané ví nejlépe, co potřebují. Proto budeme zlepšovat nejen komunikaci mezi obyvateli a správou obvodu, ale také větší zapojení občanů do činnosti radnice.
Považujeme za důležité podporovat rozvoj živností. Tím kromě ekonomiky přispějeme také ke snižování zátěže životního prostředí, protože, co se dělá lokálně nepotřebuje dopravu. Lze například pro místní snížit nájemné v obecních prostorech, poskytnout reklamu v radničním časopise nebo pomoc při získávání vhodných dotací pro drobné podnikatele.
Dále je příhodné zvážit užívání Mariánského náměstí pro farmářské trhy.
Veřejný prostor a investice Musíme koncepčně přistupovat k revitalizaci veřejného prostranství. Opravy chodníků a cest by měly být prováděny podle potřeb občanů a za dodržení bezbariérové vyhlášky.
Investice chceme směřovat také do rozšíření zeleně, která bude současně s vodními prvky ochlazovat město.
Problém vidíme i ve stávajícím stavu budovy radnice. Proto je nutné provést jeho analýzu a rozhodnout se, zda chceme objekt rekonstruovat, nebo stavět nový. Tento projekt musí být rozhodnut odpovědně, protože bude sloužit na několik dalších desetiletí.
Už žádná privatizace bytového fondu. Budeme o něj dále pečovat a rozvíjet ho.
Sociální záležitosti a bezpečnost V určitých lokalitách dochází ke zvýšené kriminalitě, bezpečnost obvodu proto patří mezi ty nejdůležitější problémy, kterým se chceme na radnici věnovat. Řešení vidíme ve větší spolupráci radnice, městské a státní policie a občanů, jež povede ke dlouhotrvajícímu řešení. Je nutné provést veřejná projednání se zainteresovanými stranami a dospět ke vhodnému řešení situace v problémových lokalitách.
Zavedeme sociálního koordinátora pro občany v tíživých sociálních situacích, který těmto osobám pomůže vyznat se v systému sociálního zabezpečení.
Z toho vyplývá rozvíjet v obvodě pro potřeby občanů sociální služby, které mohou zlepšit situaci v problémových lokalitách.
Nedopustíme vznik další formy bezdoplatkové zóny.
Chytrá řešení pro naše občany Budeme aplikovat chytrá řešení k příjemnému životu našich občanů.
Chceme dosáhnout maximální možné digitalizace úřadu, abyste si vše důležité mohli vyřešit v jakoukoli hodinu komfortně z domova. Samozřejmostí je placení bankovním převodem.
Při rekonstrukci parkovacích míst budeme myslet na nabíjecí stanice pro elektro dopravní prostředky.
Při rekonstrukci obecních nemovitostí chceme využívat alternativní zdroje energie, pokud to bude dávat ekonomicky smysl. Pomůžeme také majitelům nemovitostí, aby na ně mohli získávat dotace.
-
Kandidátní listina
Atraktivní veřejný prostor Za poslední 4 roky se nám podařilo klesající trend obyvatel v našem obvodu zastavit a dokonce zvrátit. Centrum ožívá a roste. Naše investice do bytového fondu se ukázaly být velmi důležité - nechceme být místem jen pro pár vyvolených, ale zdravý a rostoucí obvod, který se bude všestranně rozvíjet. Situace kolem pandemie Covidu nás sice nejprve zbrzdila, ale tím rychleji jsme se dokázali znovu nastartovat.
Dostupné bydlení a kvalita životaAtraktivní veřejný prostorPodpora kultury v obvoduBezpečnost občanů
- Budeme dále pokračovat v rozvoji bytového fondu v centru města. Našim cílem je, aby náš bytový fond byl rentabilní a soběstačný.
- Platí i nadále, že budeme preferovat zachování bytového fondu jakožto nástroje rozvoje a prodej bytů umožníme jen velmi uváženě v ojedinělých případech a zcela transparentně.
- V obytných zástavbách budeme pokračovat v revitalizacích veřejného prostoru. Máme připraveny projekty pro sídliště Fifejdy a Šalamounu, dokončuje se revitalizace ve vnitrobloku Arbesova a zpracujeme i studii pro oblast Jindřišky, která byla dosud upozaděna.
- Podpoříme rozvoj kvalitních soukromých gastro podniků, prodejen i coworkingových center, chceme v našich nebytových prostorách originální a pestrou a kvalitní nabídku pro zákazníky.
- Ve spolupráci s MAPPA nastavíme pravidla zapojování modrozelené infrastruktury do městských i soukromých investic, stavby i zeleň musí fungovat jako jeden systém.
- Podporujeme architektonické soutěže pro významné městské prostory a rekonstrukce soukromých památkově chráněných domů (např. Ostravica - Textilia, Bachner).
- Odstraníme parkoviště z Kostelního náměstí a proměníme ho na atraktivní místo pro setkávání a kulturní aktivity.
- Prosadíme Stodolní ulici jako pěší zónu a umístíme vzrostlou zeleň na Nádražní ulici.
- Budeme spolupracovat na plánech revitalizace Černé louky.
- Dokončíme pasportizaci komunikací a mobiliáře a dle výsledků připravíme plán oprav nejen v centru města, ale i v obytných zónách a na sídlištích. Ve spolupráci s MAPPA připravíme manuál veřejného prostranství obsahující jak povrchy, tak i vhodný mobiliář pro konkrétní oblasti.
- Realizujeme celoroční projekty oživujících centrum města - Masarykovo náměstí, Havlíčkovo nábřeží, Komenského sady a další.
- Chceme i nadále společně s Vysokou školou báňskou a Ostravskou univerzitou hledat řešení pro budovu Ekonomické fakulty VŠB, tato budova nesmí zůstat do budoucna prázdná.
- Podporujeme výstavbu Moravskoslezské knihovny tzv. Černé kostky, přístavbu Domu umění tzv. Bílého stínu a vybudování nové koncertní síně Janáčkovy filharmonie.
- Po 4 roky aktivně podporujeme vznik a provoz městských trhů a nyní jim dáme i důstojný trvalý prostor.
- Podporujeme zvelebování veřejného prostoru, tak aby byl příjemným místem pro setkávání obyvatel.
- Prosadíme komplexní koncepci oživení obvodu a navážeme na akce typu Zažij Ostravu jinak, Ostravský kompot, Slavnosti Ostravice a aktivity na Havlíčkově nábřeží a na náměstí Svatopluka Čecha. Znovu oživíme Stodolní ulici.
- Zajistili jsme spravedlivé rozdělování dotací na kulturu, a to většinovou účastí odborníků v dotační komisi, jejíž složení bude až do přidělení dotace anonymní, abychom předcházeli lobbingu a korupci.
- Podporujeme mladé umělce a jejich veřejnou prezentaci (spolupráce s Fakultou umění OU, Janáčkovou konzervatoří, uměleckými školami atp.).
- Budeme preferovat podporu lokální činnosti spolků a neziskových projektů a projektů, které zlepšují image Ostravy.
- Budeme usilovat o další rozšíření kultury do ulic (podpora malých festivalů, studentských akcí apod.).
- Podpoříme sousedské aktivity v obvodu.
Bezpečnost občanů Ostravy je pro Piráty zcela zásadní nejen v rámci snahy o zastavení odlivu obyvatel. Obyvatelé Ostravy musí mít pocit bezpečí a v případě jakéhokoli problémů jim musí být poskytnuta okamžitá a efektivní pomoc.
- Podpoříme služby a aktivity s reálným dopadem na bezpečný prostor v obvodu (sociální služby, terénní programy, asistenti prevence).
- Budeme usilovat o posílení hlídek městské policie v rizikových oblastech.
- Zajistíme dětem bezpečnou dopravu v blízkosti škol.
- Podpora preventivních aktivit pro vyvážení práce městské policie.
Péče o životní prostředí Rozvoj našeho městského životního prostředí je jeden z nejdůležitějších aspektů kvalitního života nás všech. Vzhledem k postupujícím klimatickým změnám má fauna i flora v našem okolí mnoho nezastupitelných funkcí - pomáhá nám bojovat s teplotními rozdíly, udržuje vodu v krajině, má nezastupitelnou rekreační a estetickou hodnotu a funguje jako systém. Ten musíme dál podporovat a rozvíjet, protože i my jsme jeho součástí.
Ochrana klimatuObnova a rozvoj zeleně
- Město je primárně určeno k životu - bojujeme proti vzniku nových zdrojů průmyslového znečištění (např. plánované rozšíření spalovny nebezpečného odpadu).
- Řešíme i dluhy minulosti - kvalitnímu životu v obvodu brání svým působením koksovna v Přívozu. Na základě zpracované rozptylové studie a studie vlivu na zdraví žádáme, aby Moravskoslezský kraj využil své právo nastavit závazné podmínky provozování koksovny tak, aby zápachem a nebezpečnými zplodinami dále nemohla obtěžovat a ohrožovat své okolí.
- Pokračujeme v úspěšných projektech revitalizace a rozvoje městské zeleně - v projektech lučních trávníků, desetileté obnovy Sadu Boženy Němcové, dokončíme a následně realizujeme krajinářsko-architektonickou soutěž na Sad Dr. Milady Horákové a nastavíme plán údržby a obnovy zeleně v Komenského sadech.
- Budeme i nadále řešit světelný smog úpravou veřejného osvětlení.
- Připravíme projekt využití lužních prostor za čistírnou odpadních vod u řeky Odry pomocí přírodě blízkých metod, ideálně pomocí spásání stádem koní či praturů. Zapojíme i majitele okolních pozemků v oblasti.
- Napojíme naší městskou aplikaci na otevřená meteorologická data a budeme uživatelům poskytovat důležité informace a varování.
Doprava a parkování Dostatečné a efektivní parkováníUvážený rozvoj dopravyBezpečná dopravaKvalitní a rozvinutá cyklodoprava a aktivní mobilita
- Budeme pokračovat v projektování a následně stavbě parkovacího domu v proluce u Masarykova náměstí. Po jeho vybudování uvolníme prostor před katedrála Božského Spasitele.
- Díky nápravě nařízení města a metodiky parkování, která byla od roku 2016 v nesouladu s zákonem, konečně zavedeme aplikaci pro volné parkování..
- Změníme rozsah parkovacích zón a jejich časový rozvrh tak, aby vyhovoval zejména rezidentům a abonentům. Tím rovněž zrušíme problémy na hranicích zón, jaké byly například na ulicích Soukenická, Slavíčkova. Zavedeme automatizaci kontroly špatného parkování v zónách, nikoli jen pochůzkou strážníky MP, jak je tomu dnes.
- Díky novele zákona iniciované z radnice Moravská Ostrava a Přívoz, umožníme online nákup R karet s jejich následným doručením.
- Po úspěšném prosazení pěšího spojení do projektu rekonstrukce Místecké a nádraží Ostrava Střed, dohlídneme nyní na další pěší vazby mezi Fifejdami a centrem v rámci připravovaných projektů v této oblasti. Zároveň se nově zaměříme na lepší dopravní propojení rozvojové lokality zadního Přívozu s centrem města.
- Budeme prosazovat plánování potřebné dopravní infrastruktury (nové tramvajové tratě, cyklostezky i silnice) v rámci rozvoje města a budeme realizovat potřebné změny územního plánu.
- Budeme pokračovat v prohlubování spolupráce se zaměstnanci DPO a příslušníky MP. Individuální péči,celodenní přítomnost zaměstnanců technických služeb na hlavním nádraží včetně technického zázemí, zavedeme do dalších důležitých dopravních uzlů v našem obvodu.
- Budeme podporovat preventivní kampaně, zaměřené na bezpečnost ve veřejném prostoru a dopravě.
- Budeme podporovat rychlá a levná opatření pro zvýšení atraktivity a bezpečnosti cyklodopravy a aktivní mobility - stojany, cykloobousměrky, cyklozóny a pro automobilovou dopravu zneprůjezdněné oblasti.
- Budeme podporovat přípravu větších staveb nové a rekonstrukcí stávající infrastruktury s ohledem na cyklodopravu a aktivní mobilitu.
- Vybudujeme parkovací boxy a stojany na kola u sportovišť, úřadů, obchodních center atd.
- Budeme podporovat umístění cyklostojanů u provozoven např. formou zvýhodněného záboru.
- Infrastrukturu cyklodopravy budeme rozvíjet v souladu s koncepcí, vypracovanou ve spolupráci s MAPPA.
- Budeme podporovat aktivní mobilitu na cestě do školy a odstraňovat překážky, které jejímu uplatnění brání.
Otevřená radnice Piráti umožní občanům komfortní komunikaci s úřady a podílet se připomínkami na rozhodování o rozvoji obvodu. Otevřená radnice znamená i snahu o omezení střetu zájmů a korupce politiků a úředníků.
Maximální přístup k informacímZamezení korupce politiků a úředníkůSpravedlivé granty a dotaceParticipace občanů na podobě života ve městěAgenda 21 a strategický plán
- Umožnili jsme občanům snadný přístup k maximu informací. Máte k dispozici údaje o rozpočtu, dopravě, životním prostředí, městských bytů k pronájmu, investicích. Informace můžete sledovat na speciálních webových stránek, nebo v aplikaci v mobilu. Tyto informační zdroje ještě více rozvineme.
- Nepřipustíme nevýhodné prodeje majetku, o kterých se veřejnost většinou dozví, až když už je pozdě. O případném prodeji majetku budeme informovat s předstihem a s maximálním využitím různých informačních kanálů. Jako formu preferujeme veřejné aukce, která nejlépe stanoví cenu prodávaného majetku.
- Pro každou relevantní investiční akci uspořádáme veřejné projednání za účasti politické i odborné reprezentace.
- Vedení radnice se bude pravidelně setkávat s občany obvodu, zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.
- Informace budeme i nadále zveřejňovat i v podobně měsíčníku Centrum, aby se dostaly mezi co největší množství občanů.
- Podporujeme přístup veřejnosti do registru majetkových přiznání politiků, aby tyto také podléhaly veřejné kontrole.
- Prosadili jsme jmenovitá hlasování jednání rady obvodu, aby každý občan mohl posoudit hlasování svého zástupce jeho případný střet zájmů.
- Budeme poskytovat granty a dotace ne podle známostí, ale podle potřeb.
- Nastavili jsme nově mnohem více transparentně proces přidělování všech dotací. Dotace jsou přidělovány pomocí spravedlivého bodového systému na základě předem daných kritérií, která jsou v kompetenci jednotlivých komisí s nadpoloviční většinou odborníků.
- Podporujeme zapojení občanů do rozhodování a jejich sounáležitost s místem, kde žijí. Budeme zveřejňovat termíny zasedání zastupitelstva i veškeré podklady pro ně, a to v dostatečném předstihu a tyto informace si kdykoliv zpětně dohledáte.
- Budeme pořizovat a zveřejňovat v archivu videozáznamy i detailní zápisy, včetně hlasování.
- Budeme dál předkládat participativní rozpočty a necháme veřejnost skutečně rozhodovat o podobě veřejného prostoru. Sejdeme se na pravidelných formálních i neformálních setkání s občany a budeme se i nadále pečlivě zabývat veškerými podněty, peticemi a návrhy.
- Zapojili jsme se do realizace Agendy 21 za účelem zajištění kvalitní veřejné správy umožňující účast veřejnosti na rozhodování a plánování rozvoje města. Udržitelný rozvoj musí být i nadále prioritou nás všech.
- Vytvořili jsme spolu s odborníky, politiky, laickou i odbornou veřejností strategický plán rozvoje našeho obvodu FajnOVA CENTRUM. Ale i ten je potřeba dále kultivovat, rozvíjet a hlavně uvádět do života, aby nezůstal jen na papíře. V dalších letech jej tedy zpřesníme o podrobnější rozpracování jednotlivých oblastí (Centrum, Šalamouna, Fifejdy, Jindřiška a Přívoz) a zapracujeme jeho použití přímo do rozhodovacích procesů při vedení obvodu.
-
Kandidátní listina
První pilíř: Lidé a komunity Základem pilíře Lidé a komunity je pro nás vzdělání. Dobré vzdělání je totiž základem prosperity každého města. Druhým důležitým článkem je Motivující veřejný prostor. Chceme ve městě veřejné prostory, které budou daleko více vybízet k k trávení času venku, na promenádách, v parcích a na čerstvému vzduchu a nabídnou společný prostor pro interakci. Třetím klíčovým bodem prvního pilíře je podpora kultury, sportu i neziskového sektoru. Ostravská kultura je součástí naší identity a naši povinností je o ní pečovat. Chceme také zachovat současnou míru podpory sportu a budeme i nadále podporovat mládežnický sport a významné sportovní akce jako jsou MS v hokeji, Ostrava Beach Open, mezinárodní tenisové a atletické meetingy nebo MS v parahokeji.
Kvalitní vzdělání je základ prosperity a budoucností Ostravy
Navážeme na Strategii vzdělávání města Ostravy, kterou jsme vytvořili při našem působení ve vedení města, a budeme ji naplňovat. Budeme prosazovat moderní přístupy ve vzdělání a také odborné pozice na školách (školní psycholog, sociální pedagog), aby se učitelé mohli naplno věnovat dětem a jejich potřebám a každé dítě zažilo úspěch. Podporujeme alternativní vzdělávání. Po vzniku waldorfského campusu a montessori tříd zřizovaných obvodech budeme dál rozvíjet tyto i další alternativní formy(dětské skupiny, lesní školky, podpora Scio škol apod). Mladí lidé se musí podílet na rozvoji města. Podpoříme vznik dalších školních parlamentů , a participativní rozpočty na školách. Budeme budovat čtenářskou gramotnost a to například v boji s dezinformacemi, rozšiřováním pozic školních knihovníků a budování školních knihoven, tak podpoře kritického myšlení, digitálních kompetencí i environmentálního vzdělávání. Navážeme na úspěšný projekt Fajne školní bistro a dál budeme vylepšovat stravování ve školních jídelnách, včetně veganské kuchyně a různých diet.
Budeme dál rozvíjet systém kariérních poradců, kteří pomáhají dětem nalézt své silné stránky. Věříme, že každý z nás je v něčem dobrý. Chceme podporovat talent v dětech. Podpoříme další nové aktivity spojené s podporou talentů a volnočasového vyžití dětí (například jako Junior Univerzita na VŠB, Svět techniky a vstupy pro děti zdarma, řemesla ve fajne dílně, projekt Malý řemeslník) a také výuku cizích jazyků, protože kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem.
Motivující veřejný prostor
Veřejné prostory mají podle nás motivovat k trávení času venku a k fyzickým i sociálním aktivitám. Ostrava potřebuje ještě více promenád se zelenými trávníky, stromy, hřiště, sportovní zázemí, obchody, bary, kavárny i koupaliště, které budou lákat k návštěvě všechny věkové kategorie. Ne uměle vytvořených, ale autentických. Opravdových. Ostravských. Pokud se nám to podaří, vrátíme od města život. Na jiných městech v Evropě i ve světě vidíme, že lidi přestává bavit žít v satelitech na okrajích. Chtějí se vracet do center, kde budou moci žít. Chceme ve městě i na sídlištích vybudovat nově běžecké dráhy, lavičky, posezení, pítka, stojany na kola, koše, to vše je důležitou součástí veřejného prostoru.
V rámci rekonstrukce chodníků a cest budeme koordinovat stavby s dalšími aktéry ve městě tak, aby se zbytečně jedna ulice nerozkopala několikrát za sebou. Při rekonstrukcích a nových stavbách budeme preferovat architektonické a výtvarné soutěže.
Ostravské kultura jako součást naší identity
Jatka, Koncertní hala či Černá kostka jsou důležité kulturní stavby, za kterými stojíme. Nesmíme ale zapomínat na projekty a lidi, kteří kulturu dělají. Tyto budovy nemají jen architektonický význam, jsou to důležitá komunitní, vzdělávací a kulturní centra a co do obsahu musí sloužit širokým účelům - vzdělávací a kulturní činnost pro všechny generace. Iniciovali jsme nutnou podporu nových žadatelů v dotačním titulu v oblasti kultura. Nyní směřuje minimálně 5 procent k novým žadatelům a projektům. Podpoříme vznik rezidenčních míst (forma placené stáže) a stáže pro ostravské umělce v zahraničí. Je důležité sdílet a inspirovat se jinde. Podpoříme ještě ve větší míře nové kulturní projekty v rámci dotačního řízení. Zasadíme se o to, aby se klíčové kulturní projekty z grantů prezentovaly široké veřejnosti
Budeme podporovat rozmanitost kulturních aktivit a akcí tak, aby si každý našel to své. Nechceme rozhodovat o podpoře či nepodpoře kulturní činnosti na základě vlastních preferencí, ale s cílem zajistit širokou nabídku akcí v rámci různých forem umění, ať je to hudba, divadlo, pohyb, výtvarné či vizuální umění.
Umění ve veřejném prostoru je pro nás důležité. Murály, sochy, památníky jsou součástí města. Postaráme se o jejich vznik i kvalitní údržbu. Budeme organizovat výtvarné soutěže. Podpoříme busking a živé umění v ulicích
Ostrava si zaslouží své paměťové muzeum. Jsme hrdí na naši historii a proto se chceme na posilování paměti města intenzivně zaměřit v návaznosti na činnost Ostravského muzea a průmyslové historie regionu.
Budeme podporovat širokou síť knihoven jako komunitních vzdělávacích center. Zaměříme se na děti a seniory a podpoříme mezigenerační komunikace.
Sport pro všechny
Chceme, aby co nejvíce ostraváků sportovalo. Pohyb je zdravý, příjemný a zábavný. Proto jim vytváříme vhodné podmínky a to skrz síť sportovišť, nabídkou sportovních aktivit pro děti, seniory i dospělé, divácky atraktivní sportovní události a dostupné služby v rámci našich sportovních zařízeních jako je plavání či sauna. Sportování dětí je pro nás důležité a zapojíme do zábavného pohybu i děti, které běžně nesportují a to například v projektu Ostravské sportovní hry. Budeme podporovat sport seniorů, handicapovaných i amaterský sport bežných lidí
Zachováme nastavený plně digitalizovaný jednoduchý transparentní systém dotací ve sportu. Podporujeme kluby ve stejné míře a to nehledě pohlaví sportovců či oblíbenosti jednotlivých disciplín, ať jsou to malé či velké kluby na základě jasné platby a jasných pravidel. Nesmíme zapomenout podporovat mladé talentované sportovce i týmy, investice do úspěšných sportovců se nám vyplatí. Navíc zajistíme ve spolupráci s vysokými školami nové studijní obory pro sportovce, aby se mohli věnovat své profesní přípravě vedle tréninku.
Dál budeme pomáhat s rekonstrukcí klubového zázemí formou dotací. Kvalitní sportoviště je základ. Budeme rozvíjet síť veřejných sportovišť a sportovních hal tam, kde chybí, na základě jasného plánu, ne známostí a lobbingu. Preferujeme výstavbu sportovišť u škol. Veškerá sportoviště musí být dostupná široké veřejnosti, například formou projektu Otevřená hřiště. S tím souvisí také další budování workoutů a venkovních sportovišť, pumptracků a bikrosových tras, aby bylo sportování dostupné všem a zadarmo. Chceme rozvíjet i další sportovní aktivity a vybudujeme pro ně zázemí: parkour, petangue, kolečkové brusle a další. Ostrava jih jako největší obvod si zaslouží svůj bazén. Zaměříme se na jeho výstavbu stejně jako na dokončení PPP projektu a to výstavby Multifunkční haly pro míčové sporty.
Chceme,aby Ostrava byla nadále městem sportu a budeme podporovat tradiční sportovní akce (Ostrava Beach Open, MS v hokeji, MS v parahokeji nebo mezinárodní tenisové a atletické meetingy)
Dostupná zdravotní a sociální péče
Budeme maximálně spolupracovat s Ostravskou univerzitou, abychom zde udrželi potřebné profese jako jsou psychologové a zubaři z nově otevíraného oboru zubní lékařství, jehož vznik jsme podpořili. Podpoříme dostupnost terénních a ambulantních služeb sociální a zdravotní péče tak, aby byly v co největší míře poskytovány v domácím prostředí a místní komunitě.
Zasadíme se o přechod z velkých ústavů ke komunitnímu formátu, v menších spádových zařízeních budou moci ti, kteří ústavní péči potřebují, zůstat v blízkosti svých příbuzných a známých. Podpoříme rozvoj dobrovolnictví a sousedské výpomoci, budeme budovat komunity a mezigeneračního soužití.
Budeme praktikovat lepší informovanost o službách dostupných v dané lokalitě; online průvodce služeb poskytne přehledně uspořádané informace pro každého, kdo potřebuje pomoc. Kvalitnější plánování a koordinaci v sociální oblasti v kraji a obcích s rozšířenou působností, například lepším využitím výstupů úspěšných pilotních projektů
Budeme naplňovat tzn. generel (plán obnovy) městské nemocnice, abychom zaručili dostupnost zdravotnické péče pro všechny nemocné pacienty. Nebudeme omezovat zdravotní péči. Příjemné prostředí pro pacienty je také důležité, budeme investovat do příjemných čekáren. Nezapomene také na kvalitní nemocniční stravu, po vzoru fajného bistra se zaměříme na nemocniční jídelnu. Chceme se zaměřit také na rozšíření prevence. Nejlepším nástrojem, jak se vypořádat s nějakým onemocněním, stejně tak i nepříznivou situací je předejít jejímu vzniku, nebo zhoršení. Proto podporujeme vznik preventivních a již stávajících služeb tak, aby byly pro všechny lidi v Ostravě dostupné. Jako je důležité mít dostupnou zubní ambulanci, tak je potřeba myslet i na dostupnou prevenci pro osoby i jinak ohrožené. Podpora prevence je lepší než řešení následků zanedbané péče.
Druhý pilíř: Lokální ekonomika Nová městská tržnice jako symbol podpory komunity a lokální ekonomiky
Základem pilíře Lokální ekonomika je pro nás podpora místních podnikatelů a firem. Symbolem této podpory se stane nová městská tržnice, která bude sloužit lokálním dodavatelům. Každá světová metropole má zázemí pro lokální prodejce, které funguje šest dnů v týdnu, vždy zde seženete čerstvé potraviny a často zažíváte příjemný vizuální, ale také chuťový zážitek a to díky lokálním restauratérům a zástupcům streetfoodu. Chceme proto rozšířit současnou nabídku farmářských trhů, které se vyskytují spíše formou pop-upu, jako například Trhy, co se hledají a dát zázemí také streetfoodu a lokální kuchyni. Tržnice je také středem dění a místem pro potkávání.
Chceme se také posunout v komunitním způsobu života. Ostraváci měli vždy velmi silné komunitní cítění. Dokážeme upozadit své osobní zájmy pro dobro celku a nemyslet jen na sebe. To je velmi důležitá vlastnost, od které je velmi blízko ke zlepšení chování vůči lidem, které vůbec neznáme. Říkáme tomu cesta od sobeckosti a omílání já, já, já k fajnemu kolektivu. Na této cestě je důležitá podpora místních spolků a komunit. Začali jsme s tím a chceme v tom pokračovat.
Druhým důležitým bodem naší strategie je zachování městského majetku ve správě města. Jsme proti zbytečným a laciným prodejům. Všichni dobří hospodáři, rodiny, firmy i města, se majetku nikdy nezbavují, protože ví, že majetek je cestou k prosperitě. Vidíme to v Moravské Ostravě a Přívozu, která pod naší správou v uplynulých 4 letech získala mnohem více peněz na svůj rozvoj. Třetím klíčovém faktorem je efektivní nakládání s veřejnými finančními prostředky.
Efektivní nakládání s veřejnými prostředky
Zefektivníme fungování obchodních společností města. Mají plnit veřejnou funkci, ale mají být také konkurenceschopné a efektivní. V rámci obsazování do vedení společností budeme v rámci transparentního výběrového řízení vždy prosazovat a upřednostňovat odborníky před politickými nominanty. V rámci veřejných zakázek budeme hledět nejen na cenu, ale také kvalitu práce a materiálů a společenskou prospěšnost a etiku firem, které se o zakázky zacházejí.
Stěžejním orgánem pro veškeré investice města hraje MAPPA, budeme vždy dbát na to, aby se akceptoval odborný názor a doporučení. Budeme dbát na vyváženost investic dle jejich účelu a zaměření.
V rámci rekonstrukce chodníků a cest budeme koordinovat stavby s dalšími aktéry ve městě tak, aby se zbytečně jedna ulice nerozkopala několikrát za sebou. Při rekonstrukcích a nových stavbách budeme preferovat architektonické a výtvarné soutěže.
Třetí pilíř: Město pro život Nový klimatický plán a bezuhlíková budoucnost pro naše děti
Cílem pilíře Město pro život je vytvoření bezpečného a pohodlného životního prostředí. V první řádě plánujeme chránit životní prostředí a plány Ministerstva dopravy udělat z Odry kanál absolutně odmítáme. Městu v tuto chvíli zcela chybí klimatický plán, který chceme připravit, abychom se lépe vypořádali s růstem počtu tropických dní i nedostatkem vody. Nasměrujeme Ostravu k bezuhlíkové budoucnosti. Důležitou součástí města pro život je samozřejmě moderní dopravní infrastruktura a mobilita uzpůsobená pro lidi. Budeme dále modernizovat a zlepšovat služby MHD, pokračovat s rekonstrukcemi zastávek na bezpečné a bezbariérové. Mnohem větší prostor plánujeme dát přirozenému pohybu. Tedy jízdě na kole a chůzi. Bikesharing už v Ostravě máme. Nyní bychom rádi do města dostali i carsharing a zefektivnili tak automobilovou dopravu.
Ochrana životního prostředí
Při revitalizaci veřejného prostoru budeme věnovat pozornost zeleni s cílem ji prioritně zachovat a rozšířit. Budeme dostávat inženýrské sítě mimo zelené plochy, abychom při jejich rekonstrukci nezasahovali do zeleně. Vedle výsadby zeleně budeme umísťovat mlžítka a vodní prvky, abychom ochlazovali město. Dokončíme pasportizaci stromů a plány obnovy parků a jiných zelených ploch ve všech obvodech, včetně městských standardů sekání trávy, údržbu péče o zeleň.
Budeme hledat řešení problematických průmyslových závodů, obtěžujících okolí - například koksovna Přívoz, budeme žádat o změnu integrovaného povolení a vyžadovat modernizaci technologií s cílem redukovat negativní dopady na zdraví obyvatel.
Vyhláškou omezíme používání pyrotechnických výrobků na území Ostravy. Pokusíme se omezit světelný smog, začneme u institucí města a veřejného prostoru. Navrhneme začít pracovat s hlukovými limity, které přispějí k lepšímu zdravotní kondici obyvatel našeho města.
Nápady na splavnění řeky Odry a podobné životní prostředí devastující projekty zcela odmítáme.
Nový klimatický plán
Další důležitou částí města pro život je zeleň. Město a příroda vůči sobě nestojí v protikladu, jak se nám snaží namluvit konzervativci. Naopak. Jejich vzájemný soulad zvyšuje blahobyt obyvatel a kvalitu života ve městech. Proto jsme začali v Ostravě s lučními trávníky, pasportizací stromů a dalšími věcmi, které nám pomohou vytvářet lepší zelený veřejný prostor. Ve strategickém plánu fajnová 2.0 musí mít své místo i klimatický plán, abychom lépe mohli čelit klimatickým změnám a předat budoucí generaci Ostravu v lepším stavu než je dnes.
Součástí našeho klimatického plánu budou nové motivace k většímu využívání Home office. Zaměříme se také na elektromobilitu, protože konec spalovacích motorů se blíží a je třeba vybudovat úplně novou infrastrukturu pro nabíjení automobilů. S nabíjecími stanicemi budeme počítat při regeneraci sídlišť.
Udržitelná doprava
Zasadíme se o lepší dopravní obslužnost všech částí Ostravy. Budeme dále modernizovat a zlepšovat služby MHD, pokračovat s rekonstrukcemi zastávek na bezpečné a bezbariérové. Nezapomeneme na občasné uživatele MHD, aby je tarif ani způsob odbavení nepřesvědčoval, aby příště jeli autem.
Mnohem větší prostor plánujeme dát přirozenému pohybu. Tedy jízdě na kole a chůzi. Přirozený pohyb je cesta k lepšímu fyzickému i duševnímu zdraví nás všech. Při chůzi můžete vést s někým rozhovor, pozorovat ostatní, být pozorován. Chůzi můžete využít pro nákupy nebo pro procházku. Potřebujeme také zlepšit cyklistickou infrastrukturu. Cyklosíť Ostravy zatím není dobrá. Pro Ostravu neplatí, že se můžete dostat v podstatě kamkoli bezpečně, a především stejně rychle jako veřejnou dopravou.
V rámci pěší dopravy se zaměříme na bariéry (fyzické, bezpečnostní) ve veřejném prostoru, které nám zabraňují v příjemné chůzi. Bezbariérovost komunikací je pro nás prioritou - jak pro handicapované, tak pro kočárky. Chodit městem musí být pohodlné. Na bezbariérovost se musí myslet při každé rekonstrukci ulice a to nejen na papíře.
Budeme podporovat roli MAPPA jako cyklokoordinátora ve strategickém plánování a koordinaci cyklistické a jiné aktivní dopravy a osvětě řidičů, cyklistů i chodců. Budeme pokračovat v rozšiřování cyklostezek a smysluplném plánování cyklodopravy, stejně tak v osvětě cyklistů a chodců. Rozšíříme počty stojanů na kola ve veřejném prostoru a pohodlné umístění kol u institucí i dopravních uzlů. Nadále budeme podporovat systém sdílených kol a koloběžek a budeme dál praktikovat zimní údržbu hlavních cyklistických tahů
Samozřejmě, že i nadále počítáme s auty jako dopravními prostředky. Ostrava je ve srovnání s jinými městy stále dobře průjezdná, ale problémy začínají být s parkováním. To proto, že v Ostravě zcela chybí plán statické dopravy, tedy koncepce parkování. Je naší ambici zavést chytré parkování a využívat parkovací místa po celý den v co nejefektivnější podobě a budovat nové pěší zóny, zklidnit dopravu kolem škol a nemocnic. Budeme podporovat stavbu parkovacích domů formou ppp projektů.
Budování parkovišť park and ride apod. s dostupnou návazností na MHD je cestou jak odlehčit dopravu ve frekventovaných částech města. Taková parkoviště budeme budovat a zároveň motivovat řidiče k jejich používání.
Nově chceme v Ostravě vytvořit podmínky pro nastartování služby sdílených aut. Tzv. Carsharing, díky kterému se auto stane dostupné pro všechny obyvatele Ostravy.
V rámci dopravní infrastruktury podpoříme projekty jako Místecká či Severní spoj, které ulehčí automobilové dopravě v intravilánu města.
Pohodlné bydlení
V rámci Koncepce bydlení budeme nadále podporovat sociální bydlení s prvky Housing First a dále rozšiřovat portfolio obecních bytů. Zajištění dostupného nájemního bydlení pro seniory a osoby se zdravotním znevýhodněním, čímž umožníme, aby lidé neodcházeli do ústavních služeb z finančních důvodů.
Rozšíříme nabídku obecního bydlení, ať už formou rekonstrukce stávajících nepoužívaných bytů, tak investicemi do novostaveb.
Budeme spolupracovat formou partnerských projektů a pomáhat se smysluplnou zástavbou soukromých investorů.
Čtvrtý pilíř: SMART řešení Nové technologie udělají z Ostravy chytré město
Plánujeme využít pokročilé digitální technologie k vybudování SMART řešení. Nové přístupy umožňují optimalizací služeb a podporují efektivitu provozu. V prvním plánu se zaměříme na další digitalizaci radnice. Díky novým technologiím může být občanům otevřena 24 hodin denně 7 dní v týdnu, abyste si mohli vše důležité vyřídit z pohodlí domova. S pomocí nových technologií zvýšíme akceschopnost městské policie. Strážníci se už nebudou muset věnovat špatnému parkování a budou se moci věnovat opravdové trestné činnosti. Nové chytré technologie nám umožní využívat sluneční energii nebo odpadní teplo jako levnější zdroje vytápění domů.
Radnice 24/7
Chceme zrychlit proces digitalizace služeb radnice. Díky novým technologiím může být radnice otevřena 24 hodin denně 7 dní v týdnu a lidé si mohou vše důležité vyřídit z pohodlí domova.
S pomocí nových technologií zefektivníme a zpřehledníme komunikaci s občany. Díky rozšířené službě mobilního rozhlasu vám vše důležité pípne přímo v mobilu.
Budeme zveřejňovat co nejvíce informací a pravidelně komunikovat novinky (jako například portál fajnovysport.cz či talentova.cz) na webu, sociálních sítích i newslettery. Komunikace a jednotlivá rozhodnutí musí být transparentní.
Zasadíme se o nasazení svobodného softwaru, pokud to bude možné.
Transparentní rozhodování
Nové technologie umožňují mnohem větší kontrolu a dohled veřejnosti nad chováním politiků i úředníků.
Udržíme jmenovité hlasování rady města, online vysílání zastupitelstva i zveřejňování materiálů občanům.
V rámci našich uvolněných politiků budeme prosazovat transparentní jednání, bez střetu zájmu.
Řízení na základě dat
S pomocí moderních technologií budeme město řídit projektově a strategicky na základě jasných dokumentů a dat. Na nich budou postaveny naše priority a plány.
Chytré technologie k ochraně našeho bezpečí
Budeme usilovat o zkvalitnění práce městských strážníků, aby odpovídali/a potřebě. Zaměříme se také na lepší sběr dat. Chceme konec vypisování lístků a obcházení parkovacích míst strážníky. Chceme kontrolu provádět pomocí moderních automobilů s kamerami, které ověření oprávnění na parkování.
Udržitelné zdroje energie
Připravíme město na komunitní energetiku, podpoříme budování solárních panelů a dalších alternativních zdrojů energie s cílem snížit náklady a energetické nároky. V Ostravě skoro nevyužíváme sluneční energii. Přitom tady máme spoustu prázdných rovných střech. Nový potenciál slibuje odpadní plyn, který by podle prvních výpočtů dokázal nahradit až 10% ruského zemního plynu. Kdyby se nová technologie, na jejímž vývoji se podíleli experti z VŠB TU, potvrdila, znamenalo by to významné snížení cen za energie, protože topit odpadním plynem je mnohem levnější. S rotoucími cenami energií a globální politickou situací se stává zajištění dostupných zdrojů energie naší prioritou a to jak v rámci veřejných institucí, tak v oblasti bytové politiky.
Chytré osvětlení
V rámci úspory energie bychom v méně frekventovaných místech nasadili smart lampy veřejného osvětlení, upravíme lampy veřejného osvětlení tak, aby svítily dolů a ne nahoru. U nového veřejného osvětlení zajistíme možnost nabíjení elektromobilů a elektrokoloběžek.
Nové možnosti
Budeme se zabývat využitím důlní vody, kterou v současnosti vyléváme do Ostravice, ať už v energetice, rekreaci nebo při zimní údržbě.