Ostravica-Textilia vstává z popela, přispěli k tomu i Piráti

Ostravica-Textilia vstává z popela, přispěli k tomu i Piráti

Ostrava, 1.prosinec 2021 – Další krok k záchraně ostravské ikony – módního domu Ostravica-Textilia je tady. Po neuvěřitelných 21 letech peripetií dochází ke zlomovému okamžiku – projekt získal stavební povolení a rekonstrukce může začít. Začalo výběrové řízení na dodavatele stavebních prací, ty by mohly být zahájeny již počátkem příštího roku, hotovo má být v polovině roku 2023. V Nové Ostravici má vzniknout centrum kreativního průmyslu doplněné o gastronomické zázemí, hudební klub nebo divadelní a konferenční sál.


Piráti o zachování této památky usilují od začátku svého působení a je to pro ně obrovské zadostiučinění. Dlouholetým bojovníkem za ostravskou perlu Textilii je Pirát Lukáš Černohorský, který byl již v roce 2012 jedním z iniciátorů petice za její záchranu a spoluorganizoval podpůrné demonstrace. Právě pohnutý osud módního domu ho motivoval zabývat se zákony k ochraně památek a kulturního dědictví, po celou dobu svého působení ve Sněmovně usiloval o novelu památkového zákona.

„Mám obrovskou radost z toho, že se po těch letech konečně podařilo dosáhnout něčeho, po čem jsme roky volali – získání stavebního povolení a zahájení přestavby. Věřím, že už nic nebrání tomu, aby tato ojedinělá památka dostala nový kabát a mohla znovu ožít. Plánovaný koncept vypadá slibně a myslím, že si ho toto místo i veřejnost zaslouží.“

komentuje dnešní dobrou zprávu Lukáš Černohorský.

Společně s ním stáli u zrodu iniciativy za záchranu všech tří historických budov také další Piráti - milovník architektury a urbanismu Ondřej Polanský a grafik a umělec Jaroslav Němec, který je místopředsedou spolku Kabinet architektury. Oba se dlouhodobě věnují občanským aktivitám za zlepšování veřejného prostoru, spolupracovali například při tvorbě Databáze uměleckých děl v architektuře a veřejném prostoru města Ostravy.

„Budova Textilie stojí přímo naproti našeho Ostravského pirátského centra. Její neutěšený stav jsem si tak připomínal častěji, než bych sám chtěl. O to víc mě těší, že již brzy budu snad cestou za kolegy míjet lešení, sledovat hemžení stavebníků a slyšet hluk z probíhající rekonstrukce. Po těch dlouhých letech frustrace a beznaděje je to skvělá zpráva,“

neskrývá nadšení z nové situace kolem historické památky Ondřej Polanský.

„V Ostravě již sice nebydlím, ale Ostravica je stále moje srdcovka. V roce 2012 jsme spolu s Lukášem, Ondrou a dalšími podporovateli spojili síly a založili jsme Petiční výbor za záchranu tří budov Ostravice-Textilie. Ta od Felixe Neumanna měla být v té době dokonce zbourána. Píše se rok 2021 a otevírá se další, doufám, že nadějná, etapa tohoto historického skvostu Ostravy,“

dodává Jaroslav Němec.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.

Ostravští Piráti si zvolili své předsednictvo

Ostravští Piráti si zvolili své předsednictvo

Ostrava, 3. října. 2023 - Každé dva roky si Piráti volí nové předsednictvo místního sdružení, tzv. PMS. V Moravskoslezském kraji jsou předsednictva volena v místních sdruženích Novojičínsko, Frýdecko-Místecko, Karvinsko, Opavské Slezsko a Ostravsko. A protože na Ostravsku vypršel mandát stávajícímu předsednictvu v průběhu září, zvolili si místní Piráti nové PMS.

Ostrava pomůže sportovním klubům a neziskovým organizacím s energiemi, žádat mohou až o 1 milion korun

Ostrava pomůže sportovním klubům a neziskovým organizacím s energiemi, žádat mohou až o 1 milion korun

Ostrava, 22. listopadu 2022 – Sotva se otřepaly z těžké situace během Covidu, stojí před další výzvou – růstem cen energií. Ostravské sportovní kluby a různé neziskové organizace zažívají nelehké období, zmírnit dopady současné energetické krize má pomocná ruka města. Vedení Ostravy i v novém roce nabízí podpůrný dotační program, díky kterému mohou kluby a spolky dostat až milion korun. Celkem je k dispozici ještě 13 milionů korun.