Na Jihu ukázali, jak může vypadat dětský den

30. září 2018
Na Jihu ukázali, jak může vypadat dětský den

Dětský pirátský den na Jihu proběhl v neděli 23. září a svým založením připomínal spíš komunitní akci – tím hlavním totiž nebyly bombastické a prvoplánové atrakce, ale nápady a nadšení všech zúčastněných.

Akce se odehrála v prostoru před Kinem Luna, který prošel před pár lety výraznou rekonstrukcí podle návrhu architekta Davida Kotka a získal hravou podobu odkazující na koberec filmových hvězd, které kino navštěvují na plátně. Pro údržbu a pořádání kulturních akcí je však těžko uchopitelný a v současnosti ani netvoří jednotný celek s kinem, jelikož kavárna, do které venkovní prostor ústí, se otevírá až v odpoledních hodinách. Není ideálnějšího místa pro pořádání kulturní akce, třeba i dětského dne, než to, které potřebuje oživit a ukázat svůj potenciál.

Malí i velcí si mohli vyzkoušet různá stanoviště – kromě už tradičního malování na obličej a skákacího hradu mohli taky skládat barevnou mozaiku, postavit věž, zahrát si pirátské pexeso nebo logickou hru. Do koše děti házely všechny špatné vlastnosti – pýchu, lhaní, krádež, podvádění, o kousek dál krmily hladové piráty tenisovými míčky a skákalo se přes paragraf (což politici sice umí výborně ve slovech a chování, ale většina z nich na to nemá ve skutečnosti fyzičku). Vzpomínku na dětský den zajistilo cvaknutí v pirátském fotokoutku. Hlad a žízeň pomohli návštěvníkům utišit v nedávno otevřeném baru Jiná sféra, který svou nabídkou myslel na děti i dospělé.

Každá akce by měla mít přidanou hodnotu. V tomto případě to byla sbírka šatstva pro neziskovou organizaci Moment, do které zapojili i samotní kandidáti do zastupitelstva a Martin Tomášek, kandidát Pirátů do Senátu.

Dětského pirátského dne se zúčastnil i Jakub Michálek, poslanec a místopředseda České pirátské strany, který v Ostravě strávil celý víkend, aby lépe poznal problémy, které nás ve městě trápí.

Jsme rádi, že se dětský den před Kinem Luna vydařil. Velkou část aktivit připravili Piráti z Jihu vlastními silami a s dětmi strávili celou neděli bez ohledu na své místo na kandidátce. Přestože se počasí nevyvedlo a postrašil nás i malý deštík, přesvědčili jsme se o tom, že má smysl pořádat akce, do kterých se zapojí místní obyvatelé, spolky i živnostníci. A také, že je důležité hledat potenciál konkrétních míst a rozvíjet ho.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.

Ostravští Piráti si zvolili své předsednictvo

Ostravští Piráti si zvolili své předsednictvo

Ostrava, 3. října. 2023 - Každé dva roky si Piráti volí nové předsednictvo místního sdružení, tzv. PMS. V Moravskoslezském kraji jsou předsednictva volena v místních sdruženích Novojičínsko, Frýdecko-Místecko, Karvinsko, Opavské Slezsko a Ostravsko. A protože na Ostravsku vypršel mandát stávajícímu předsednictvu v průběhu září, zvolili si místní Piráti nové PMS.

Ostrava pomůže sportovním klubům a neziskovým organizacím s energiemi, žádat mohou až o 1 milion korun

Ostrava pomůže sportovním klubům a neziskovým organizacím s energiemi, žádat mohou až o 1 milion korun

Ostrava, 22. listopadu 2022 – Sotva se otřepaly z těžké situace během Covidu, stojí před další výzvou – růstem cen energií. Ostravské sportovní kluby a různé neziskové organizace zažívají nelehké období, zmírnit dopady současné energetické krize má pomocná ruka města. Vedení Ostravy i v novém roce nabízí podpůrný dotační program, díky kterému mohou kluby a spolky dostat až milion korun. Celkem je k dispozici ještě 13 milionů korun.