Zuzana Klusová o Celostátním fóru Pirátů: Jsme parta svobodomyslných pracovitých lidí

Zuzana Klusová o Celostátním fóru Pirátů: Jsme parta svobodomyslných pracovitých lidí

Ostrava, 17. ledna 2020 – K desátému výročí fungování strany si Piráti nadělili sladký dáreček v podobě dosud zřejmě nejpovedenějšího celostátního sjezdu. Ten se odehrál v ostravském Gongu a nejen členové strany, ale i média kvitovala úroveň eventu nadmíru pozitivně. Spíš než sjezd politické strany, připomínalo pirátské fórům jeden velký teambuilding, který místy přecházel v happening. Realizační tým čítal 57 dobrovolníků, které hlavní pořadatelka Zuzana Klusová umně propojila ve fungující organismus. Jak se jí to povedlo a jak celé Celostátní fórum hodnotí? Zeptali jsme se.


Zuzko, Máme za sebou CF 2020 v Ostravě a z mnoha stran jsou slyšet samé superlativy. Co říkáš na ohlasy z médií a koneckonců i samotných Pirátů a hostů? Jaká reakce tě nejvíc potěšila a naopak?

Když se mě o Vánocích, v těch stresujících týdnech před „céefkem“ spousta lidí ptala, proč si to dělám, takové stresy, odpovídala jsem hláškou z filmu Go: „Kvůli tomu pokejvání“. A přesně tak to bylo. V sobotu těch poklepání na rameno se slovy „Díky, užili jsme si to“, bylo tolik, že jsem z toho dojetí byla fakt naměkko. Spokojení byli novináři, organizační tým Gongu, všichni si chválili pohodovou atmosféru a fajn spolupráci. To je pro mě to nejdůležitější, že i ve chvílích největšího vypětí a nervozity, jsme to zvládali s humorem a nadhledem. A která reakce mě nepotěšila? Asi reakce některých krajů, které jsme požádali alespoň o drobnou finanční výpomoc, ne všichni pomohli, někteří z nich ale ani neodpověděli.

Pojďme si zrekapitulovat Celostátní fórum v číslech. Kolik lidí se na jeho přípravě podílelo, kolik bylo účastníků, novinářů a kolik to všechno stálo? Není tajemstvím, že se realizačnímu týmu podařil husarský kousek i ekonomicky…

Na přípravě se podílelo celkem 57 dobrovolníků ze všech úrovní, od podpalubí až po kapitány ve sněmovně. Registrováno jsme měli cca 650 lidí, 40 dětí a 70 novinářů. Některé jmenovky pravda zůstaly nevyzvednuté, ale 700 nás tam dohromady skutečně bylo. Akce včetně afterparty, streamu, hlídání dětí, zázemí pro novináře atd. stála 600 000 Kč. S vedením Dolní oblasti Vítkovic, která Gong pronajímá, se nám podařilo dojednat výhodnou slevu na nájmu. Spoustu věcí jsme si taky dělali sami. Náš poslanec Ondra Polanský třeba na poslední chvíli programoval funkci pro rozesílání QR kódů. Michal Najvárek a Pavel Buml v pátek odpoledne asi čtyři hodiny v Malém sále Gongu stloukali fotostěnu pro tiskovou konferenci z OSB desek a palet, protože jsme zjistili, že ta, kterou máme, je příliš nízká a v televizi by to nevypadalo dobře. Den předtím jsme vyráběli supertajný bar z palet. Řezali jsme ručně jmenovky, Veronika Murzynová trpělivě odpovídala na dotazy opozdilců ohledně registrací a asi desetkrát přeplánovala workshopy. Ale všechno nakonec klaplo skvěle.

Prozraď nám, jak se ti podařilo všechny ty lidi motivovat, aby z dobrovolnické euforie vzešel tak profesionální výsledek?

Nejspíš tím, že viděli, že sama dělám, co můžu. Stejně jako mně jim záleželo na tom, ať se akce povede a Ostravě uděláme dobré jméno. Nerozdávala jsem úkoly, ale čekala, s jakým nápadem kdo přijde, co si sám vezme na starost. Snažila se mít pořád dobrou náladu, nadhled a smysl pro humor. Pochválit, když se něco povede a podpořit, když se něco nepovede. Jsme parta svobodomyslných pracovitých lidí, ti se neřídí, s těmi se spolupracuje. Je potřeba jim dát prostor pro nápady a nechat je dělat to, co umí nejlíp a co je baví. Pak se celá ta mozaika individuí složí do dokonalého celku. A jak říká spisovatel Paulo Coelho: „Když něco opravdu chceš, celý vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit.“

Jak ses ty sama popasovala s přípravou jako hlavní organizátorka? Šéfuješ navíc mediálnímu tým Pirátů v MSK a kandiduješ na post hejtmanky kraje. Myslíš, že zkušenost z organizace jubilejního stranického fóra lze zúročit i v pozici krajského úředníka?

Rozhodně mi to dodalo sebedůvěru a energii do krajských voleb. Na náš tým v Moravskoslezském kraji to zafungovalo jako obří teambuilding, strávili jsme spolu spoustu času, překonali kupu překážek a to nás spojilo. Samozřejmě jsem chvílemi pochybovala, jestli to všechno zvládneme a zafinancujeme a často proklínala moment, kdy jsme se do toho rozhodli jít. Ale ono to vystoupení z komfortní zóny nakonec vždycky stojí za to a hodně vám dá. Pro mě to byla obrovská pozitivní zkušenost a motivace. Díky CF jsem se ujistila v tom, že Piráti jsou výjimeční, že umím vést lidi a dokázat s nimi výjimečné věci. I nadále bych chtěla být týmový hráč, který umí naslouchat, pracovat a dát příležitost ostatním ze sebe vydat to nejlepší.

Mezi benefity fóra patřilo množství doprovodných programů. Nevím o tom, že by nějaká jiná politická strana pořádala nedělní workshopy, měla dětské koutky, chill out zónu, preparty a afterparty, supertajný rumový bar, fotokoutek… Co se nejvíc osvědčilo a lidi pobavilo? Jsou nápady, které se nepodařilo realizovat a můžou být podnětem pro příště?

Myslím, že každá z doprovodných akcí si našla své publikum, takže všechny byly úspěšné. Šlo o to lidi překvapit, pobavit, ukázat, že jsme akci připravovali s láskou. To se myslím taky povedlo. Nápad, který jsme nerealizovali, byl společný běh pro nepařiče, závody jezdících poníků (ne živých, těch na kolečkách), paruka s dredy a pak taky koutek úlevy s boxovacími pytli.

Někdo tvrdí, že Piráti ztrácejí humor, je to pravda?

Rozhodně ne. Alespoň rozhodně ne Piráti v Moravskoslezském kraji. Pro mě je společný (trochu ujetý) smysl pro humor naprosto zásadní esencí mezi mnou a Pirátskou stranou. Já sama se snažím nebrat se moc vážně. Jsou situace, kdy se hloupé vtípky fakt nehodí, ale mnoho jich není. Humor by měl být vždy povolen.

Můžeš prozradit nějakou pikantní historku ze zákulisí?

Ne. Leda osobně. Tedy kromě páteční akce „hasiči ve výtahu“, která už je ale všeobecně známým pokračováním loňské story „hasičák“. Myslím, že jedním z velkých úkolů příštích organizátorů bude vymyslet další upgrade na toto téma, aniž bychom museli něco skutečně zapálit :-)


Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.

Ostravští Piráti si zvolili své předsednictvo

Ostravští Piráti si zvolili své předsednictvo

Ostrava, 3. října. 2023 - Každé dva roky si Piráti volí nové předsednictvo místního sdružení, tzv. PMS. V Moravskoslezském kraji jsou předsednictva volena v místních sdruženích Novojičínsko, Frýdecko-Místecko, Karvinsko, Opavské Slezsko a Ostravsko. A protože na Ostravsku vypršel mandát stávajícímu předsednictvu v průběhu září, zvolili si místní Piráti nové PMS.

Ostrava pomůže sportovním klubům a neziskovým organizacím s energiemi, žádat mohou až o 1 milion korun

Ostrava pomůže sportovním klubům a neziskovým organizacím s energiemi, žádat mohou až o 1 milion korun

Ostrava, 22. listopadu 2022 – Sotva se otřepaly z těžké situace během Covidu, stojí před další výzvou – růstem cen energií. Ostravské sportovní kluby a různé neziskové organizace zažívají nelehké období, zmírnit dopady současné energetické krize má pomocná ruka města. Vedení Ostravy i v novém roce nabízí podpůrný dotační program, díky kterému mohou kluby a spolky dostat až milion korun. Celkem je k dispozici ještě 13 milionů korun.