Zneužitím funkce k volebnímu úspěchu?

3. října 2018
Zneužitím funkce k volebnímu úspěchu?

Nájemci bytů, které jsou ve vlastnictví Statutárního města Ostravy, správě městského obvodu Ostrava-Jih, dostali v těchto dnech do schránek (nebo před vchody do domů) nenápadnou bílou obálku s okýnkem a adresou „Nájemce obecního bytu ve vlastnictví SMO, správě městského obvodu Ostrava-Jih, 700 30 Ostrava.“ Po otevření na ně vykoukli odesílatelé Adam Rykala a Věra Válková s tituly funkcí v radě obvodu.

V dopise, tvářícím se jako úřednické lejstro, píší oba kandidáti do zastupitelstva, že pokud budou nájemci volit ČSSD, tak nejenže se nebude zvedat nájem, ale jako vánoční dárek slibují i odpustit nájemné za prosinec těm nájemcům, kteří nemají dluh na nájemném. Dále vyjmenovávají všechno pozitivní, co pro obvod udělali. Škoda, že nenapsali, že tyto věci museli řešit v koalici s dalšími partnery.

Co je však mnohem závažnější, jsou následující skutečnosti. Oba kandidáti tedy musejí přesně znát, kde jsou nájemní byty v obvodu. Podle údajů z roku 2017 víme, že je jich přes 5 000. Pokud by se každá bytová jednotka měla dohledávat ručně, dalo by to neskutečné množství práce. V interních zdrojích úřadu to ovšem tak složité nebude. Celý systém je vymyšlen velmi chytře – obálky jsou roznášeny ručně, tedy není využito České pošty, a nemají konkrétního adresáta, tedy není dohledatelné, zda byli nájemníci pro tyto účely „lustrování“.

Další věcí je ekonomický aspekt dopisu – pokud nájemníkům odpustím nájem za prosinec, budou peníze chybět v rozpočtu – a při jeho přerozdělování pak nebudou finanční prostředky například právě na opravu obecních bytů.

Potom zde máme technickou proveditelnost – většina nájemníků má nájem navedený v SIPU, takže by se musel najít parametr k řešení toho, že jeden měsíc se prostě nic nestrhává. Druhou je pak to, že o výši nájmu je potřeba rozhodnout – otázkou je, zda pro každý případ zvlášť, nebo dohromady. Pokud zvlášť, tak se na radnici pěkně zapotí.

A třetí aspekt – morální. Bohužel toto jednání není nezákonné. Je to jen nevýslovný populismus.

Jsme rádi, že jako Piráti prosazujeme náš program a slova čest a poctivost pro nás stále mají význam. Na podobnou úroveň se nikdy nesnížíme!

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.

Ostravští Piráti si zvolili své předsednictvo

Ostravští Piráti si zvolili své předsednictvo

Ostrava, 3. října. 2023 - Každé dva roky si Piráti volí nové předsednictvo místního sdružení, tzv. PMS. V Moravskoslezském kraji jsou předsednictva volena v místních sdruženích Novojičínsko, Frýdecko-Místecko, Karvinsko, Opavské Slezsko a Ostravsko. A protože na Ostravsku vypršel mandát stávajícímu předsednictvu v průběhu září, zvolili si místní Piráti nové PMS.

Ostrava pomůže sportovním klubům a neziskovým organizacím s energiemi, žádat mohou až o 1 milion korun

Ostrava pomůže sportovním klubům a neziskovým organizacím s energiemi, žádat mohou až o 1 milion korun

Ostrava, 22. listopadu 2022 – Sotva se otřepaly z těžké situace během Covidu, stojí před další výzvou – růstem cen energií. Ostravské sportovní kluby a různé neziskové organizace zažívají nelehké období, zmírnit dopady současné energetické krize má pomocná ruka města. Vedení Ostravy i v novém roce nabízí podpůrný dotační program, díky kterému mohou kluby a spolky dostat až milion korun. Celkem je k dispozici ještě 13 milionů korun.