Tiskové prohlášení k projektu splavnění Odry

Tiskové prohlášení k projektu splavnění Odry

Ostrava, 22. dubna 2022 – V návaznosti na včera zveřejněné informace serveru zdopravy.cz, který informuje o pokračování projekčních příprav na splavnění řeky Odry vydává Pirátská strana v Ostravě následující tiskové prohlášení.


Ostravští Piráti vyzývají Martina Kupku z ODS a Ministerstvo dopravy k okamžitému ukončení příprav na splavnění řeky Odry do Ostravy. Plánovaná stavba bude mít obrovské negativní důsledky pro Ostravu, ekosystém i životní prostředí řeky Odry. Zveřejnění záměru v předvečer Dne Země považujeme za naprostý výsměch nejen všem ochráncům přírody, ale i všem obyvatelům Ostravy, jejich dětem a budoucím generacím.

Ostravští Piráti podniknou všechny možné kroky, aby obřím tankerům na nábřeží Ostravy, zničení koryta řeky Odry a ekologické katastrofě v oblasti meandrů zabránili.

Ostravští Piráti důrazně odmítají účelovou argumentaci Ministerstva dopravy, že splavnění je výhodné kvůli energetické bezpečnosti města. Pokud chce Ministerstvo dopravy opravdu zajistit rychlou a efektivní přepravu mezi Ostravou a Polskem, může zrychlit výstavbu vysokorychlostních tratí, které ostravští Piráti dlouhodobě prosazují, a uvolnit tak kapacity pro nákladní dopravu na železnici. Druhá varianta je výstavba připraveného plynovodu z Polska. Obojí bude levnější, rychlejší a mnohem ohleduplnější k životnímu prostředí.

Ostravští Piráti již včera v podvečer iniciovali telekonferenci s Ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem, a požádali ho, aby apeloval na premiéra Fialu, aby jeho vláda realizovala politiku “šetrné vodní dopravy na stávajících tocích”, jak se sama zavázala v programovém prohlášení. Podle nejnovějšího sdělení Ivana Bartoše, které mají ostravští Piráti k dispozici, resort Ministra pro místní rozvoj nebude ve vládě podporovat žádné industriální využití toků ani žádné stavební práce na projektu splavnění.

Pokud má vláda dostatek peněz na přípravu první části megalomanského snu prezidenta Zemana, navrhují ostravští Piráti využít tyto prostředky mnohem účelněji na výstavbu páteřních dopravních tepen a železnice.

Piráti Ostrava

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.

Ostravští Piráti si zvolili své předsednictvo

Ostravští Piráti si zvolili své předsednictvo

Ostrava, 3. října. 2023 - Každé dva roky si Piráti volí nové předsednictvo místního sdružení, tzv. PMS. V Moravskoslezském kraji jsou předsednictva volena v místních sdruženích Novojičínsko, Frýdecko-Místecko, Karvinsko, Opavské Slezsko a Ostravsko. A protože na Ostravsku vypršel mandát stávajícímu předsednictvu v průběhu září, zvolili si místní Piráti nové PMS.

Ostrava pomůže sportovním klubům a neziskovým organizacím s energiemi, žádat mohou až o 1 milion korun

Ostrava pomůže sportovním klubům a neziskovým organizacím s energiemi, žádat mohou až o 1 milion korun

Ostrava, 22. listopadu 2022 – Sotva se otřepaly z těžké situace během Covidu, stojí před další výzvou – růstem cen energií. Ostravské sportovní kluby a různé neziskové organizace zažívají nelehké období, zmírnit dopady současné energetické krize má pomocná ruka města. Vedení Ostravy i v novém roce nabízí podpůrný dotační program, díky kterému mohou kluby a spolky dostat až milion korun. Celkem je k dispozici ještě 13 milionů korun.