Jsou místa, která si lidé pamatují celý život. Pro mnoho Ostravanů je jedním z nich Indiánské městečko – Minikrajina na Fifejdách. Právě tady si hrály celé generace dětí mezi mosty, tunely, chýšemi a kopci, které na přelomu 70. a 80. let navrhl akademický sochař Kurt Gebauer. Když po letech začal areál chátrat, nabízelo se jednoduché řešení – nahradit jej běžným hřištěm.

Minikrajina Fifejdy známá jako Indiánské městečko.
Minikrajina Fifejdy známá jako Indiánské městečko.

Místo bourání přišla citlivá obnova. Na její přípravě se podílel i tehdejší místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu Rostislav Řeha, který prosadil spolupráci přímo s Kurtem Gebauerem. Díky tomu se podařilo zachovat původní podobu jedinečného díla a zároveň obnovit mosty, tunely, herní prvky i zeleň. Celkové investice tehdy přesáhly 7 milionů korun.

„Veřejný prostor není jen o betonu a nových stavbách. Má také svou historii a hodnotu. Minikrajina je důkazem, že i dětské hřiště může být kulturním dědictvím, které stojí za to zachovat,“ říká Řeha.

Kurt Gebauer a místostarosta David Witosz při prohlídce dokončené rekonstrukce Minikrajiny.
Kurt Gebauer a místostarosta David Witosz při prohlídce dokončené rekonstrukce Minikrajiny.

Stejný přístup je patrný i o několik set metrů dál. Okolí ulice Generála Píky prochází postupnou regenerací, která navazuje na dlouhodobou obnovu sídliště Fifejdy II. Nové chodníky, bezbariérové trasy, modernější veřejné osvětlení, více zeleně, městský mobiliář i lepší organizace parkování mění prostor tak, aby byl bezpečnější a příjemnější pro každodenní život. Součástí proměny je také modernizace sportovního areálu u ZŠ Generála Píky za téměř 29 milionů korun, který dnes využívají žáci i veřejnost.

Podle Pirátů je právě veřejný prostor jednou z oblastí, která nejvíce ovlivňuje každodenní život lidí. Nejde jen o vzhled ulic nebo nová parkovací místa. Stejně důležité je zachovávat kvalitní architekturu, vytvářet bezpečné prostředí pro děti, rozšiřovat zeleň a plánovat investice tak, aby na sebe navazovaly a sloužily obyvatelům desítky let.

Nový sportovní areál na ZŠ Generála Píky.
Nový sportovní areál na ZŠ Generála Píky.

„Nechceme dělat změny jen proto, aby byly vidět před volbami. Naším cílem je systematicky zlepšovat místa, kde lidé tráví každý den – od dětských hřišť přes školy až po ulice a parky. Právě takové investice mají smysl a zůstávají i pro další generace. Proto v této lokalitě plánujeme rekonstrukce dalších dětských hřišť, navíc s unikátním povrchem corkeen, který je nejen odolný, ale ekologický a dlouhodobě udržitelný,“ dodává Barbora Vyka, kandidátka Pirátů do zastupitelstva Moravské Ostravy a Přívozu.

Obnova Minikrajiny i proměna okolí Gen. Píky ukazují, že Fifejdy se nerozvíjejí nahodile. Každá etapa navazuje na předchozí a společně vytvářejí moderní městskou čtvrť, která nezapomíná na svou historii ani na potřeby lidí, kteří v ní žijí. Právě v tom Piráti vidí cestu k rozvoji Moravské Ostravy a Přívozu.