Fajne školní bistro: nový impulz pro stravování dětí v jídelnách

Fajne školní bistro: nový impulz pro stravování dětí v jídelnách

Ostrava, 15. října 2019 – Fajne školní bistro dnes poprvé otevřelo své jídelní okénko. Projekt, který na ostravských školách zavádí náměstkyně primátora pro školství a sport Andrea Hoffmannová, reaguje na nevalnou úroveň stravování ve školních jídelnách. Pozvednout jí má populární ostravský šéfkuchař David Valíček. Po vzoru televizních kulinářských show zábavnou formou personálu v kuchyni poradí s organizací, přípravou pokrmů a jejich servírováním.

Gastronomický mág David Valíček, který založil Food Atelier v Dolní oblasti Vítkovic a pořádá v něm kurzy vaření, navštíví vybrané školní jídelny. Pilotní menu zahrnuje českou kuchyni, Street Food, mezinárodní kuchyni a salát. Děti pak mohou samy posoudit, jak jim degustační menu chutná.

„Chceme motivovat kuchařky našich škol, aby vařily nejen zdravě, ale také chutně a moderně. Proto jsme připravili sérii workshopů, ve kterých, po vzoru konceptu z televizní show, šéfkuchař navštíví školní jídelny, kde pomůže s vařením. Spolu s ním a kuchařkami se do projektu zapojí i studenti středních škol. Cílem je představit nový, neotřelý způsob stravování, atraktivní pro děti a zajímavý pro personál z kuchyní. Věřím, že tím ušetříme i část jídla, které zatím končí ve zbytcích,"

představila projekt Andrea Hoffmannová.

Stejně jako kuchařky ze školních jídelen musí se také David Valíček při svém školním vaření vejít do norem a tabulek, které nastavují cenu jídla. Cena jedné porce nesmí překročit částku 34 Kč a zároveň je potřeba respektovat nutriční doporučení.

Dnes projekt odstartoval prvním společným vařením na základní škole I. Sekaniny v Ostravě-Porubě. Degustaci si kromě dětí nenechala ujít ani iniciátorka nápadu Andrea Hoffmannová. David Valíček se ještě v tomto roce vydá do jídelen na dalších dvou základních školách, ZŠ Matiční v Moravské Ostravě a ZŠ a MŠ Šeříková ve Výškovicích.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.

Ostravští Piráti si zvolili své předsednictvo

Ostravští Piráti si zvolili své předsednictvo

Ostrava, 3. října. 2023 - Každé dva roky si Piráti volí nové předsednictvo místního sdružení, tzv. PMS. V Moravskoslezském kraji jsou předsednictva volena v místních sdruženích Novojičínsko, Frýdecko-Místecko, Karvinsko, Opavské Slezsko a Ostravsko. A protože na Ostravsku vypršel mandát stávajícímu předsednictvu v průběhu září, zvolili si místní Piráti nové PMS.

Ostrava pomůže sportovním klubům a neziskovým organizacím s energiemi, žádat mohou až o 1 milion korun

Ostrava pomůže sportovním klubům a neziskovým organizacím s energiemi, žádat mohou až o 1 milion korun

Ostrava, 22. listopadu 2022 – Sotva se otřepaly z těžké situace během Covidu, stojí před další výzvou – růstem cen energií. Ostravské sportovní kluby a různé neziskové organizace zažívají nelehké období, zmírnit dopady současné energetické krize má pomocná ruka města. Vedení Ostravy i v novém roce nabízí podpůrný dotační program, díky kterému mohou kluby a spolky dostat až milion korun. Celkem je k dispozici ještě 13 milionů korun.