Fajne školní bistro dál zlepšuje úroveň školního stravování

Fajne školní bistro dál zlepšuje úroveň školního stravování

Ostrava, 7. listopadu 2021 – Známý ostravský šéfkuchař David Valíček, který má za sebou kulinářské zkušenosti z celého světa, pokračuje ve své gastro krasojízdě po ostravských základních školách. Díky projektu Fajne školní bistro již třetím rokem kultivuje prostředí školních jídelen. Projekt iniciovala ostravská náměstkyně pro školství a sport Andrea Hoffmannová, kterou dlouhodobě úroveň českého školního stravování trápila.


Naposledy své kuchařské umění David Valíček předával kuchařkám v jídelně ZŠ a MŠ MUDr. Emílie Lukášové a Klegova v Ostravě-Hrabůvce. Jak takový mentoring probíhá? Šéfkuchař po vzoru televizních kulinářských show zábavnou formou personálu v kuchyni poradí s organizací, přípravou pokrmů a jejich servírováním.

Děti si tentokrát pochutnaly na doslova vymazleném menu. Jako předkrm se podávaly Fish and Chips, následované hlavním chodem složeným z kuřecí rolády, ratatouille a zapečeného bramborového pyré, doplněné lahodným salátem Panzanella.

„Reakce ze všech škol, které zatím David Valíček navštívil, jsou nadšené. Pro kolektivy školních jídelen je inspirativní, přináší zajímavé zkušenosti a nový pohled na školní stravování. Některá menu školy zařadily do svého jídelníčku. Zájem projevují i další školská zařízení, proto v projektu tomto školním roce dále pokračujeme. Město také chystá vydání kuchařky se školními recepty sestavenými Davidem Valíčkem,“

říká Andrea Hoffmannová.

Mentoring již proběhl na ZŠ I. Sekaniny v Porubě, ZŠ Matiční v Moravské Ostravě, ZŠ Šeříkově ve Výškovicích, ZŠ A. Hrdličky v Porubě a ZŠ Srbské ve Výškovicích. Do konce roku jsou v Davidově hledáčku ještě tyto školy:

  • 18.11.2021 ZŠ F. Formana 45, Ostrava-Dubina
  • 02.12.2021 ZŠ a MŠ Březinova 52, Ostrava-Zábřeh

Připomeňme, že stejně jako kuchařky ze školních jídelen se musí i David Valíček při svém školním vaření vejít do norem a tabulek a respektovat nutriční doporučení a spotřební koš.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.

Ostravští Piráti si zvolili své předsednictvo

Ostravští Piráti si zvolili své předsednictvo

Ostrava, 3. října. 2023 - Každé dva roky si Piráti volí nové předsednictvo místního sdružení, tzv. PMS. V Moravskoslezském kraji jsou předsednictva volena v místních sdruženích Novojičínsko, Frýdecko-Místecko, Karvinsko, Opavské Slezsko a Ostravsko. A protože na Ostravsku vypršel mandát stávajícímu předsednictvu v průběhu září, zvolili si místní Piráti nové PMS.

Ostrava pomůže sportovním klubům a neziskovým organizacím s energiemi, žádat mohou až o 1 milion korun

Ostrava pomůže sportovním klubům a neziskovým organizacím s energiemi, žádat mohou až o 1 milion korun

Ostrava, 22. listopadu 2022 – Sotva se otřepaly z těžké situace během Covidu, stojí před další výzvou – růstem cen energií. Ostravské sportovní kluby a různé neziskové organizace zažívají nelehké období, zmírnit dopady současné energetické krize má pomocná ruka města. Vedení Ostravy i v novém roce nabízí podpůrný dotační program, díky kterému mohou kluby a spolky dostat až milion korun. Celkem je k dispozici ještě 13 milionů korun.