Prvorepublikovou vilu nahradí administrativa a sklad, urbanismus ve vilové čtvrti v Ostravě-Zábřehu dostává na frak

2. dubna 2021
Prvorepublikovou vilu nahradí administrativa a sklad, urbanismus ve vilové čtvrti v Ostravě-Zábřehu dostává na frak

Ostrava, 2. dubna 2021 – Ve vilové čtvrti na nároží ulic Pospolitá a Zkrácená vyroste administrativní objekt. Na místě, kde dříve stávala prvorepubliková vila, mezi domy určenými k bydlení, má vzniknout správní budova se skladem. Piráti se obávají znehodnocení vilové zástavby v lokalitě i nejasností, které panují kolem funkce plánovaného skladu.


„Situací jsme znepokojení a budeme požadovat po radě obvodu, aby se z pozice účastníka stavebního řízení více zajímala o to, co se děje v obvodu. A aby zjistila, jaké jsou záměry stavebníka,“

komentuje plánovanou výstavbu objektu opoziční zastupitelka Pavlína Nováčková.

Ke změně vlastníka dotčené parcely došlo v minulém roce. Potomci zesnulého majitele prvorepublikovou vilu prodali, nový vlastník ji následně zboural a nyní zde plánuje postavit dvoupodlažní objekt. Má jít o spojení dvou nestejně vysokých objektů, z nichž v jednom se plánuje zázemí pro administrativu a ve druhém skladovací prostory. Více zde.

Již v době, kdy došlo k demolici vily, upozornili Piráti na nejasné záměry nového vlastníka pozemku. Z veřejně dostupných registrů vyplynulo, že majitel pozemku figuruje v různých právnických subjektech a s velkou pravděpodobností zde může stavět i něco jiného než rodinný dům. Tuto skutečnost poprvé přednesla Pavlína Nováčková začátkem prosince na schůzi předsedů zastupitelských klubů a následně apelovala e-mailem na předsedy politických klubů a starostu Martina Bednáře, aby se o plánovanou výstavbu rada více zajímala. Poukázala na to, že majitel pozemku bude zřejmě muset kvůli využití okolní komunikace pro stavební práce jednat s obvodem jakožto s vlastníkem komunikací a požádala, zda by městský obvod mohl tuto záležitost sledovat.

Z veřejně dostupných informací není příliš zřejmé, jak takový objekt bude vypadat ani pro který právnický subjekt je stavba určena. Vyvstává tak otázka, která konkrétní firma bude v objektu sídlit, co je předmětem jejího podnikání, k čemu má sloužit dotyčný skladovací prostor apod. Vlastník pozemků zapsaný v katastru se totiž věnuje širokému spektru podnikatelských činností (výpis z veřejného rejstříku zde).

„Byť jsou nástroje samosprávy ve stavebních řízeních do určité míry omezené, obvod by měl využít všechny cesty, jak se stavebníky jejich záměry konzultovat. Pokud je radnice účastníkem nějakého správního řízení a má přístup ke spisu, měla by v rámci možností stavebníka kontaktovat a otazníky kolem výstavby budovy si nechat zodpovědět,“

dodává Pavlína Nováčková.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.

Ostravští Piráti si zvolili své předsednictvo

Ostravští Piráti si zvolili své předsednictvo

Ostrava, 3. října. 2023 - Každé dva roky si Piráti volí nové předsednictvo místního sdružení, tzv. PMS. V Moravskoslezském kraji jsou předsednictva volena v místních sdruženích Novojičínsko, Frýdecko-Místecko, Karvinsko, Opavské Slezsko a Ostravsko. A protože na Ostravsku vypršel mandát stávajícímu předsednictvu v průběhu září, zvolili si místní Piráti nové PMS.

Ostrava pomůže sportovním klubům a neziskovým organizacím s energiemi, žádat mohou až o 1 milion korun

Ostrava pomůže sportovním klubům a neziskovým organizacím s energiemi, žádat mohou až o 1 milion korun

Ostrava, 22. listopadu 2022 – Sotva se otřepaly z těžké situace během Covidu, stojí před další výzvou – růstem cen energií. Ostravské sportovní kluby a různé neziskové organizace zažívají nelehké období, zmírnit dopady současné energetické krize má pomocná ruka města. Vedení Ostravy i v novém roce nabízí podpůrný dotační program, díky kterému mohou kluby a spolky dostat až milion korun. Celkem je k dispozici ještě 13 milionů korun.