Ostrava bude mít první státní třídu s Montessori prvky. Pokračuje tak v rozšiřování pestré nabídky vzdělávání.

28. ledna 2021
Ostrava bude mít první státní třídu s Montessori prvky. Pokračuje tak v rozšiřování pestré nabídky vzdělávání.

Ostrava, 28. ledna 2021 – První státní Montessori třída v Ostravě může fungovat již od září v Porubě. Pokud bude dostatek zájemců a třída se naplní, tento obvod se bude moci po nedávném otevření Waldorfského kampusu pochlubit dalším prvenstvím. Piráti alternativní pedagogice fandí a dlouhodobě usilují o širokou paletu cest ke kvalitnější výuce.


„’Pomoz mi, abych to dokázal sám.’ To je heslo Marie Montessori, zakladatelky inovativní pedagogiky. Je v něm obsaženo vše podstatné. Dítě se samo z vrozené zvídavosti dostává na kloub různým věcem, nevědomky a nenásilně tím rozvíjí své dispozice a pedagog tuto jeho hravost pouze podněcuje a usměrňuje,“

vysvětluje porubský místostarosta pro vzdělávání Martin Tomášek princip Montessori pedagogiky.

Vzdělávací metoda Montessori má ve světě více než stoletou historii, u nás si ale pořád ještě opatrně razí cestu vedle tradičního pojetí vzdělávání. Jedním z klíčových pojmů Montessori pedagogiky je partnerský přístup a vzájemný respekt. Velký důraz se klade také na tvořivost. Dětem nemusíte říkat, co a jak mají dělat, protože mají své vlastní tempo a jednotlivé aktivity jsou pro ně lákavé samy o sobě. Učí se v pracovním prostředí užívajícím specifický metodický materiál či Montessori pomůcky.

V Ostravě půjde o vůbec první státní třídu s prvky Montessori a otevře ji základní škola na Ukrajinské ulici. Tzv. dvojročí bude sdružovat první a druhou třídu o ideálně šestnácti dětech. Zápis je naplánován na 8. dubna, podrobnosti se zájemci dozvědí ve škole, na úřadě nebo ve spolku rodičů Montessori Poruba, který vznik třídy inicioval a výrazně se podílí na naplnění této idey.

„Jako Piráti podporujeme alternativní pedagogiku, stejně jako inovativní pojetí klasického školství. Jednotlivé alternativní směry a klasické školství se synergicky se doplňují, naším cílem je uspokojit co nejširší poptávku ze strany rodičů a dětí. Nejen že je každé dítě jiné, ale i představy rodičů o správné vzdělávací cestě bývají různé. My tyto představy ctíme a snažíme se pro jejich naplnění vytvářet podmínky. Jsme přesvědčeni, že svoboda volby a kvalitní vzdělávání mohou jít ruku v ruce,“

dodává Martin Tomášek.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.

Ostravští Piráti si zvolili své předsednictvo

Ostravští Piráti si zvolili své předsednictvo

Ostrava, 3. října. 2023 - Každé dva roky si Piráti volí nové předsednictvo místního sdružení, tzv. PMS. V Moravskoslezském kraji jsou předsednictva volena v místních sdruženích Novojičínsko, Frýdecko-Místecko, Karvinsko, Opavské Slezsko a Ostravsko. A protože na Ostravsku vypršel mandát stávajícímu předsednictvu v průběhu září, zvolili si místní Piráti nové PMS.

Ostrava pomůže sportovním klubům a neziskovým organizacím s energiemi, žádat mohou až o 1 milion korun

Ostrava pomůže sportovním klubům a neziskovým organizacím s energiemi, žádat mohou až o 1 milion korun

Ostrava, 22. listopadu 2022 – Sotva se otřepaly z těžké situace během Covidu, stojí před další výzvou – růstem cen energií. Ostravské sportovní kluby a různé neziskové organizace zažívají nelehké období, zmírnit dopady současné energetické krize má pomocná ruka města. Vedení Ostravy i v novém roce nabízí podpůrný dotační program, díky kterému mohou kluby a spolky dostat až milion korun. Celkem je k dispozici ještě 13 milionů korun.